Через інвалідність пенсіонер Олександр Чернов два роки не виходив на вулицю

Чи з’являться пандуси у володимир-волинських «хрущовках»?
Коли у місті будували так звані «хрущовки», ніхто тоді не замислювався, що поряд є люди, які пересуваються на інвалідних візках. Наразі облаштувати пандус за державними будівельними нормами у такій будівлі неможливо. Проте громаді та владі спільними зусиллями вперше вдалося встановити «хитру» конструкцію. Хоча вона теж не вписується у «держстандарти», зате з її допомогою чоловік із першого поверху будинку №7, що на вул.Сагайдачного, Олександр Чернов нарешті зможе виїхати на вулицю.
Ініціатор встановлення пандуса - депутат районної ради Ганна Фурман. Вона запросила представників виконкому міськради, ЖЕКу, депутатів, журналістів, членів Володимир-Волинської організації інвалідів, небайдужу громадськість на пробний виїзд на інвалідному візку, що відбувся у вівторок, 28 листопада. Попередньо Ганна Фурман провела випробування пандуса разом із депутатом міськради Світланою Федонюк – сценаристом і режисером короткометражних фільмів про інвалідів-візочників («Петля», «Начитали»), та громадськими активістами. Було виявлено недоліки, а саме ширина пандуса не відповідала ширині інвалідного візка. Але працівники ЖЕКу їх оперативно усунули, доточивши дошку і прибивши з боків бортики, аби не з’їжджали з доріжок колеса візка.
На оголошений пробний виїзд прийшли представники адміністрації ЖЕКу, Ганна Фурман, Світлана Федонюк, декілька осіб громадськості та журналісти. А от заступники міського голови – перші, хто має вирішувати проблему відсутності пандусів у місті, запрошення з невідомих причин проігнорували.
І ось зі своєї квартири на першому поверсі з допомогою дружини Валентини Василівни виїхав Олександр Чернов. Внаслідок захворювання чоловікові чотири роки тому ампутували одну ногу, а через два роки – і другу. Відтоді через відсутність пандуса 68-річний інвалід жодного разу не виїжджав на вулицю, не дихав свіжим повітрям, не радів сонцю і щебету пташок. Натомість, ніби ув’язнений, сидів у своїй темній однокімнатній квартирі, вікна якої давно затулили дерева. До слова, ніхто не подбав про те, щоб їх зрізати.
Змирившись з лихою долею, пенсіонер не звертався у міську раду з проханням встановити пандус. Його вмовила це зробити сусідка Ганна Фурман, бо у жінки лише від думки, що поряд мучиться людина, розривалося серце. Ініціативу підхопив начальник ЖЕКу Ігор Вишневський і дав завдання своїм працівникам зробити пандус із підручних матеріалів. А модель його конструкції пані Ганна знайшла в Інтернеті.
(Звісно, пандус вийшов далеким від досконалості. Аби не заважав жителям під’їзду, встановити його стаціонарно на вузьких сходах було неможливо. Тому вибрали варіант, коли бокові частини конструкції (за відсутності потреби) підіймаються і кріпляться до стін. Щоб вивезти інваліда, їх потрібно відчепити і покласти на місце. Зробити це досить непросто, адже дошки надто важкі. Отже, самостійно людина на візку з цим не впорається. Також їй потрібна допомога, щоб спуститися чи піднятися, бо зробити це без проблем заважає товщина полоз та відсутність поручнів на стінах. Це, власне, і довів проведений експеримент.
-У ЖЕКу немає ні спеціальних матеріалів, ні підходящого обладнання. А виготовляли пандус робітники, які вже п’ять місяців не отримували зарплати. Тому й результат роботи вийшов недосконалим, - прокоментував головний інженер підприємства.
Проте встановлений пандус присутні на випробовуванні назвали «першою ластівкою» і передвісником того, що міська влада зглянеться на проблеми людей з інвалідністю і розпочне нарешті розв’язувати цю актуальну проблему, особливо загострену сьогодні, коли з АТО повертаються бійці із серйозними пораненнями. Як зазначила Світлана Федонюк, міський голова Петро Саганюк дав розпорядження своїм заступникам взяти це питання на контроль.
На думку присутніх депутаток, у місті потрібно розробити спеціальну програму з обладнання міських багатоповерхівок пандусами. Реалізувати її цілком можливо за кошти місцевого бюджету. Можна закуповувати вже готові якісні та зручні для користування заводські конструкції або укласти договір зі спеціалізованим підприємством-підрядником, яке професійно виконуватиме замовлення. Пані Ганна та Світлана закликали міську владу толерантніше ставитися до людей з особливими потребами і робити все можливе, аби полегшити їхнє життя.
Але, повертаючись до конкретного випадку, треба сказати, що Олександру Чернову та його дружині радіти ще зарано. Наразі пенсіонер не зможе рушити далі порога під’їзду, бо перешкодою є ще чотири сходинки і повна відсутність пандуса надворі. Хіба що хтось допомагатиме зносити візок на подвір’я…
Міла Сергєєва, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі