«Це дуже круто й відповідально – обмінюватися думками і впливати на суспільні процеси, коли за тобою стоїть 20 мільйонів українців»

Захоплено каже керівник волонтерської ГО «Активіст» Костянтин Зінкевич, який 7-го листопада разом зі своїм однодумцем Олексієм Панасюком взяв участь у 50-му, ювілейному, форумі Світового конгресу українців (СКУ) у Брюсселі.
Тож ми попросили Костянтина Зінкевича розповісти про найголовніші питання, які обговорювалися на євроатлантичному форумі, та поділитися враженнями від зустрічі з українською діаспорою за кордоном.

«Закордонному бізнесу важко зрозуміти, чому він має втрачати прибутки, коли самі українці торгують з РФ»
-Найперше, користуючись нагодою, хочу подякувати висококласному організатору і просто хорошій людині – нашій землячці Лесі Ігнатюк, яка опікувалася нами у Брюсселі. Я вдячний долі за знайомство із Президентом СКУ Євгеном Чолієм – чоловіком надзвичайно мудрим, дуже приємним і м’яким у спілкуванні, але непохитним та твердим, коли йдеться про інтереси України. Лише зараз розумієш важливість і рівень цього заходу, де серед доповідачів були керівники європейських та міжнародних інституцій, депутати Європарламенту, представники організацій зі світовими іменами з 25-ти країн світу. Це дуже круто і відповідально – обмінюватися думками і впливати на суспільні процеси, коли за тобою стоїть 20 мільйонів українців! Урядовці західних країн чудово усвідомлюють, що, крім війни з Росією, Україна має неймовірну корупцію на всіх рівнях, яку з такими судами, як у нас, не те що не побореш, а й навіть не «вкусиш». Вони свідомо пішли на санкції проти Росії, роз’яснюючи своїм бізнесменам: щоб допомогти Україні вистояти, необхідно трохи потерпіти. От тільки закордонному бізнесу важко зрозуміти, чому він має втрачати 20-30% торгового обороту заради України, в той час як самі українці не вводять санкцій проти своїх корупціонерів, які торгують з Росією! Уряди прогресивних країн щиро хочуть, щоб до влади в Україні прийшли проєвропейські сили, і чітко заявляють, що це неможливо через тотальну корупцію в нашій державі і діюче виборче законодавство. Якщо не приймати новий закон про вибори, то їх завжди виграватимуть «грошові мішки».
Основний меседж (завуальоване повідомлення) першого блоку: у Путіна багато союзників в Україні. На цьому фоні доповідь нардепа Верховної Ради Іванни Климпуш-Цинцадзе (БПП), з якою ми згодом трішки посперечалися в кулуарах щодо термінів створення Антикорупційного суду, виглядала занадто казковою і солодкою. Пані Іванна розповідала про великі здобутки влади та про реформи. Мовляв, в Україні не допустили дефолту, в кінці 2016-го року приріст ВВП становив 2,3% і з’явилися е-деклараціі, хоча ні для кого на Заході не секрет, що все це відбулося не завдяки діючій владі, а всупереч.
Другий блок світового форуму був присвячений інтеграції України в НАТО, наголошувалося на важливості її співпраці зі США. Прозвучав дуже важливий меседж і про те, що наявність військ ООН на лінії розмежування та на окупованому Донбасі лише заморозить конфлікт на довгі роки. Тому, якщо їх і використовувати, то лише на лінії офіційного кордону України та Росії.
«Чи планується, чи, може, вже відбувається переймання арміями НАТО навичок ведення війни із сучасною Росією від українських військових, оскільки прогнозувати поведінку Путіна неможливо?» На таке моє запитання спікерам цього блоку голова місії України при НАТО Вадим Пристайко відповів, що взаємна співпраця вже існує у протистоянні кіберзагрозі. Мовляв, деякі кібергрупи у кілька десятків людей із Сінгапуру та Японії надають українцям нові інструменти, а наші специ їх «обкатують» саме у боротьбі з кібератаками та дезінформацією з РФ. Заступник Генсека з питань політики Парламентської асамблеї НАТО Руксандра Попа додала, що Україна таки має досвід, яким може поділитися з НАТО.

«Аби в Україну пішли інвестиції, треба, щоб корупціонери отримували реальні тюремні строки»
-Третім блоком засідання був економічний. Усі спікери погодились із необхідністю застосування в нашій державі так званого «плану Маршалла», тобто надання українській економіці значної фінансової допомоги та проведення реформ. Головне, щоб гроші не з’їдала корупція. На думку світових діячів, аби в Україну активно пішли іноземні інвестиції, нам треба підтримувати роботу директора НАБУ Артема Ситника, щоб корупціонери отримували реальні тюремні строки. А для цього потрібен Антикорупційний суд. Багато говорилося і про права людини, про наших військових заручників у Росії, про викрадених ФСБ українських громадян, журналістів, про тортури політв’язнів. Доповідачі наголошували на обов’язковості приєднання України до Римського статуту. Прозвучало і провокаційне запитання представника Європарламенту від Угорщини про те, чи підтримає СКУ їхню вимогу про внесення змін у Закон України «Про освіту» щодо навчання у школах мовою нацменшин. Треба віддати належне Євгену Чолію, який дипломатично, але категорично розставив усе на свої місця. Не меш важливим було й обговорення російської дезінформації, яскравий приклад якої – викрита група російських бойовиків Вагнера, які воювали проти України на Донбасі, а потім у Сирії. Наводився приклад боротьби з російською дезінформацією у Латвії, де люди шукають фейкові новини у Google і вимагають закривати ці медійні ресурси. Зал підтримав думку щодо необхідності заборони російських каналів у готелях світу.
У підсумковому слові Президент Світового конгресу українців Євген Чолій наголосив, що політика замирення Європи з Росією не допустима. Він переконаний: якщо Україна не вистоїть у війні, то Росія піде далі. І якщо НАТО не буде захищати Литву, мрії Росії здійсняться (це щодо нинішніх трактувань ст.5 статуту НАТО). За словами Євгена Чолія, РФ вкладає у дезінформацію 1,3млрд. доларів. І ми можемо протиставити цьому тотальне інформування світової спільноти кожним громадянином, адже лише у Фейсбуці 2млрд. користувачів. Тому нам потрібен антикорупційний трибунал і реформи. Пан Євген також зазначив, що всі учасники форуму, кожен з яких є глибою та авторитетом у своїй галузі, були присутні в залі з ранку до вечора і активно працювали. В центрі обговорення була Україна. І це є круто. Це дає надію.
В кулуарах та потім у неформальній обстановці ми з Олексієм Панасюком доносили експрес-методом до земляків із-за кордону інформацію про ситуацію в Україні: чому не судять корупціонерів, чого хочуть люди під Верховною Радою, кому вигідна війна тощо. Ми обзавелися контактами з новими людьми, прогнозуємо співпрацю з українськими громадами різних країн, маємо конкретні ідеї щодо співпраці та поширення світом інформації про Україну. Вважаю, що попрацювали ми добре.
Підготувала Валентина Савчук

Розділ новин: 

Коментарі