Ця жінка знаходить час на всі види діяльності, які їй до душі. Вона і підприємець, й антикримінальний лектор, і член спілки, і організатор, і волонтер, а ще – любляча мама. «Та передусім я людина. І намагаюся бути нею у найкращому її відтворенні», - каже Наталія Шандалко.
У дитинстві оточуючі помічали, що Наталія любить організовувати, брати відповідальність за менших дітей. Тому бачили її вчителькою, ще й музики, бо гарно співала. «Батьки вважали, що це вигідна професія. Але я хоч і старанно вчилася, виконувала всі завдання, але музикантом так і не стала. А ось спілкуватися з дітьми мені подобалося», - зізнається власниця магазину «Ажур».
Підприємець
«У лихі 90-ті стала шукати шляхи альтернативного підзаробітку, - розповідає далі жінка. – Багато кому довелося заробляти торгівлею. Я не стала винятком. Починала з ринку, а потім захотіла невеликий магазинчик. Тоді на торги виставлявся на продаж склад у підвалі універмагу. Місце хороше за розташуванням. Ось і виникла ідея великого сімейного магазину. Так шість років тому з’явився «Ажур». Було важко, але ні криза, ні інші перешкоди не зупинили жінку, бо вона твердо вірила у свою мрію.
«Зараз спостерігаю серед підприємців відчай, багато торгових точок закривають. Але навіть у важкі часи можна розширюватися. Не треба опускати руки. Багато хто думає: якщо великі податки, то варто самому стати за прилавок. А якщо справи йдуть поганенько, то потрібно працювати і вночі. Та ні, облиште це!» - каже Наталія Шандалко. На її думку, варто просто поміняти інструменти управління, а також постійно розвиватися самому. Цьому сприяють семінари для підприємців, навчання в успішних людей, завдяки яким через саморозвиток вдається підіймати і свій бізнес.
Наталія Шандалко перебуває у спілці підприємців і промисловців нашого міста і відповідає там за навчальний процес. «Уже було три семінари. На них я зрозуміла остаточно, які помилки допускають підприємці. Робила їх і я. Наприклад, на початку в мене у штаті було 16 людей. Зараз 8, і ми справляємося краще, тому що жодна людина не буде себе поважати, якщо їй доведеться тинятися на роботі без діла. Людина має знати свої обов’язки та якого результату від неї чекають», - каже жінка. Власниця «Ажуру» впевнена, що в нашому місті можна організувати дуже якісний бізнес. І вона знає, як це зробити, щоправда, відзначає низьку активність з боку підприємців.
Енергії цієї різнобічної особистості вистачає буквально на все. Щоб завжди бути у формі, Наталія веде здоровий спосіб життя: відмовляється від алкоголю, не курить, вживає здорову їжу. Мріє про активні заняття спортом, але зараз її життя і так нагадує спринтерський забіг. Та систематизація власної діяльності, якої вона зараз активно навчається, дасть змогу приділити час і фізичним навантаженням, а в подальшому й іншим приємним справам.
«Кримінон-Надія»
Наталія Шандалко займається волонтерською діяльністю з часів Майдану. «Тоді у мене було два виходи: або їхати в Київ, або почати робити щось тут. І я обрала другий варіант, зв’язавши себе з антикримінальною діяльністю. Я - волонтер «Кримінон-Надії», - розповідає жінка. Одного разу їй навіть довелося замінити керівника на державному рівні упродовж кількох місяців. Два роки тому підприємець вивчилася на лектора і зараз читає лекції у навчальних закладах, таким чином допомагаючи педагогам покращувати рівень дисципліни. Лише за два місяці близько двадцяти шкіл Волині мали нагоду слухати ці лекції. «Ми не говоримо щось на кшталт: «Не крадіть, бо за це така-то стаття буде». Ні, то надто примітивно. Діти бачать, наскільки слизькою у нас є дія законів. Вони відчувають, що порушувати закон – це неправильно, але бачать численні приклади безпокараності. Також у суспільстві відбулася своєрідна переоцінка цінностей, і ті люди, які обманули, вважаються кмітливими, успішними», - розповідає про свою діяльність антикримінального лектора Наталія. За її словами, лекції насправді веселі й активні, спонукають до роздумів, додають мотивації до щасливого життя. Їхня мета – продемонструвати, що коїться з людиною, яка порушила закон. Сам її стан, відчуття, рівень самоповаги, мрії, емоції та ін. «У нас є головна профілактична лекція «Механізм злочину», у якій ми прояснюємо основні терміни. Наприклад, що таке група людей, завдяки чому люди об’єднуються у справжню команду. Розуміючи ці поняття, діти можуть навіть створити власну модель бізнесу, сім’ю, гурток за інтересами. Дитина бачить злочинний шлях і шлях до щастя, розуміє, для чого існують правила. Вона має свободу вибору», - каже Наталія. Лекції отримують чудові відгуки, тому Наталія Шандалко із задоволенням продовжуватиме цю справу.
Навчальний репетиторський центр
Діяльність лектора значно розширила горизонти світобачення Наталії Шандалко. Вона зрозуміла труднощі, з якими зіштовхуються діти під час навчання, тому відкрила репетиторський центр. Це новий вид діяльності для жінки, центр функціонує всього місяць. Зараз викладачі готуються працювати з дітьми за технологією прикладної освіти, яка вже 20 років успішно діє в Україні, а у світі – більш, як півстоліття. Наприклад, у Чехії одна із вимог до вступу у виші – вивчення цієї технології. «Є чіткі перешкоди у засвоєнні учнями матеріалу, подолавши які навчання стає легким та приємним. І так має бути, бо жага до знань – природний потяг людини з народження», - каже Наталія про свій новий проект.
«Мене часто запитують, чому я не пішла в політику? А я відповідаю, що хочу віддати час дітям, адже ефективніше творити майбутнє з молодим поколінням. Дітям потрібно допомогти своїм прикладом та правильними знаннями, адже в сучасному світі і так існує багато спокус. Не втрачаймо наших майбутніх компетентних президентів, лікарів, дипломатів, інженерів», - резюмує Наталія Шандалко.
Аліна Зай, м.Володимир-Волинський
Коментарі