Сучасна медицина перебуває в таких умовах, що лікарі змушені просити пацієнтів робити благодійні внески.
Третього листопада головний лікар Володимир-Волинського ТМО Олександр Клачук провів прес-конференцію для місцевих ЗМІ щодо надходження та використання коштів членської благодійної організації «Міськрайонна лікарняна каса». Він зазначив, що лікарняна каса була створена працівниками лікарні ще у 2000р. через недостатнє фінансування медичної галузі, яке ставило під загрозу нормальне функціонування лікувальних закладів.
Лікарняна каса представляє собою окрему від ТМО юридичну особу, зареєстровану згідно з чинним законодавством, у тому числі – у податковій інспекції. У касі працюють бухгалтер та касир, і розміщується вона в орендованому приміщенні. Аналогічні лікарняні каси є у медичних закладах по всій Україні.
Стенди зі звітною інформацією про надходження та використання коштів знаходяться біля центрального входу в лікарню та поліклініку, вони відкриті і доступні для всіх. Гроші з лікарняної каси використовуються для придбання хімічних реактивів та медикаментів, а левова частка – на господарські, будівельні матеріали, придбання медичного обладнання. Причому кошти не надходять у ТМО напряму. За потреби лікарня звертається в лікарняну касу, яка їй передає необхідні суми.
Щодо необхідності існування лікарняної каси у сучасних умовах Олександр Клачук сказав наступне:
-Медицина зараз недофінансується. Ми порахували: якщо працювати лише на кошти, які нам дає держава, то ми зможемо робити тільки аналіз крові, сечі і ЕКГ. Нам не вистачає реактивів, до того ж не всі реактиви ми можемо придбати за кошти субвенції. Ми не маємо іншого виходу, як працювати із лікарняною касою. У нас є правило, що не платять діти та учасники АТО. Хоча коли приходять люди і кажуть, що не мають можливості платити, то ми також не змушуємо. Але зрозумійте нас, лікарі працюють на «голих ставках», і коли до мене приходять та скаржаться, що щось закінчилося, то у мене є два варіанти: або зупинити роботу, або працювати з лікарняною касою.
Разом з тим головний лікар зазначив, що медицина фінансується з держбюджету лише на чверть від реальних потреб, тому доводиться просити допомоги у пацієнтів. Ціна питання лікарняної каси: півмільйона на реактиви та медикаменти і півмільйона – на господарчі товари. А цих грошей якраз і не вистачає. Крім того, виникають різні непередбачувані ситуації, коли, наприклад, псується щось із обладнання. У таких випадках теж приходять на допомогу благодійні кошти.
-Певною мірою лікарняна каса – це в поганому розумінні прообраз страхової медицини. Чому? Тому що пацієнт отримує послугу за кошти тієї людини, яка заплатила місяць-два тому, - резюмував Олександр Клачук.
Звісно, навколо лікарняної каси точиться багато суперечок: хтось не може, хтось не хоче платити, а комусь не подобається тон, яким лікарі «просять» зробити благодійний внесок. Олександр Георгійович це пояснив «людським фактором» та зазначив: «Ми коригуємо форму звернення до пацієнта». А присутній на прес-конференції депутат міськради Олег Тимосевич, аби не виникало непорозумінь, запропонував лікарям звертатися до пацієнтів у м’якшій формі, наприклад: «Чи не маєте Ви можливості заплатити?»
Відповідаючи на численні запитання журналістів, Олександр Клачук зокрема зазначив, що фіксованої суми благодійних внесків немає – пацієнтів просять платити середньоарифметичну від потреб лікарні. Якщо людина не має можливості поповнювати лікарняну касу, ніхто примушувати не буде. Можливо, із запровадженням страхової медицини потреби у лікарняних касах не буде, проте існуватимуть благодійні фонди, які допомагатимуть людям із важкими недугами. А поки що наша медицина кинута «на виживання», про закриття лікарняних кас говорити завчасно.
На завершення зустрічі Олександр Клачук роздав представникам мас-медіа детальні звіти про використання коштів з лікарняної каси протягом минулого року і І-ІІІ кварталів поточного.
Отже, за минулий рік на придбання господарських та будівельних матеріалів для ТМО було використано 200тис.120грн., на медикаменти та медтовари - 496тис. 580грн., на придбання обладнання – 40тис. 505грн. Загалом за рік надійшло 832тис.496грн. Залишок на 1 січня 2015 року складав 9тис. 716грн. Всього було використано з урахуванням банківського обслуговування та витрат на утримання членської благодійної організації 838тис. 328грн.
За три квартали поточного року на потреби ТМО використано 535тис. 985грн., у тому числі на господарські матеріали – 302тис. 332грн., на медикаменти і медтовари – 214тис. 918грн., на обладнання – 18тис. 733грн.
Міла Сергєєва, м. Володимир-Волинський
Коментарі