Село Білин розташоване за 16 км від районного центру. Населення – 437 осіб. В селі функціонує Дмитріївська церква Київського патріархату, працюють школа і дитячий садочок на 50 дітей, клуб, бібліотека, відділення зв’язку.
За часів польської окупації населення Білина було переважно польським. Жило в ньому також сім родин українців. Коли поляки почали сюди з’їжджатися, то українські родини залишилися в селі. Польські сім’ї прибували з інших сіл, селилися по кілька в одну хату. Збереглися спогади про те, як польські родини переховували українців або попереджали про небезпеку і рятували від розстрілів.
У 1943 році й до весни 1944 р. в селі була польська база, внаслідок нападів з неї на сусідні села загинуло багато українців в Устилузькому, Володимир-Волинському, Любомльському і Турійському районах. Із січня 1944 р. тут розміщувався осередок концентрації 27-ої Волинської дивізії піхоти. У квітні 1944 року село потрапило під бомбардування.
Того ж року трапилася трагічна історія з місцевими жителями. 4 лютого 1944 р. у Тростянці був підірваний німецький ешелон. Німці почали грабувати, палити село і вбивати людей. Так жителі села Люба Іванівна Адамчук із трирічним сином Толиком і Олена Петрівна Зволянська з донечкою Павлинкою опинилися на хуторі Корчунок. Це далі від німців, але ближче до поляків. І ті не забарилися: через кілька днів розстріляли жінок. Діти заховалися. Убивці пішли, і десь через день-два до будинку під’їхала фура. З неї зійшло кілька жінок-польок. Вони привезли дітей до Білина і віддали у родину Броницьких. Після цього Броницьких намагалися вбити й поляки. Проте їх врятував сусід-поляк Болек.
Нещодавно Білинська сільська рада приєдналася до Оваднівської ОТГ. Це дало змогу оваднівській громаді отримувати гроші напряму із держбюджету та із податків місцевих підприємців. Уже за невеликий період було відремонтовано дорогу до села. Зараз виготовляється ПКД на ремонт будинку культури та харчоблоку в Білинській ЗОШ.
Жителі села у більшості випадків на роботу добираються до Володимира або їдуть за кордон, адже підприємств у селі немає. Але підприємці тут працюють. Зокрема селяни мають змогу віддати в оренду власні землі чи пай, на якому вирощуватимуть зернові культури або цукрові буряки місцеві підприємці. Та й самі мешканці села займаються вирощуванням зернових культур, овочів та фруктів.
Олексій Біянов, с. Білин, Володимир-Волинський район
Коментарі