Літо. Спека. Максимум оголеного тіла і думки про те, чому ж я не взявся приводити себе у форму раніше. Якщо взимку можна наїсти собі животик і сховати його під кофтиною, то влітку такий фокус не пройде. Звісно, насамперед своєю зовнішністю переймаються жінки. Вони в очікуванні літнього сезону переходять на «полегшений» раціон, а дехто береться за фізичні навантаження. З часом остання категорія людей зростає. Наприклад, увечері на стадіоні нашого міста можна побачити чимало бігунів. Щороку спортивних новачків стає все більше. Їм не завадить послухати поради від досвідчених знавців активного способу життя.
Катерина Зай – студентка Володимир-Волинського педагогічного коледжу ім.А.Кримського, а ще – тренер з аеробіки. Уже два роки ця тендітна 18-річна дівчина навчає жінок різного віку та різних професій, як правильно виконувати силові навантаження,
-Катю, коли ти відкрила для себе спорт?
-Із самого дитинства, відколи почала займатися бальними танцями. Цьому хобі я віддала близько семи років свого життя, але потім мій партнер поїхав навчатися, і я вирішила закруглятися з танцями. Та не сказала б, що тоді пристрасть до них минула. Так склалися обставини. Тривалий час назвати мій спосіб життя активним було важко, принаймні спортом я не займалася. Якось, а це було більше двох років тому, вирішила, що хочу підтримувати своє тіло у хорошій фізичній формі. Тому почала відвідувати заняття з аеробіки. Тренер помітила мої старання, і танцювальний досвід дався взнаки – я добре відчуваю ритм, маю музичний слух. Через певний час викладач Ольга Єрошенко запропонувала стати тренером і мені. Жодного побоювання, нібито я надто молода для цього, не виникало. Пам’ятаю, твердо сказала мамі, що хочу спробувати себе в ролі тренера з аеробіки.
-Що потрібно для того, аби стати тренером? Хорошої фізичної форми достатньо?
-Це не так. З особистого досвіду скажу, що доводилося розпочати навчання не тільки з техніки виконання базових рухів. Практиці завжди передує теорія. Доведеться читати навчальні матеріали, переглядати безліч відео. У мене є зошит, де я власноруч замальовувала рухи для вправ. Потрібно знати, скільки часу знаходитися у певному положенні, які групи м’язів при цьому задіяні та багато чого іншого. Врешті я змогла сама укладати програми тренувань. Продемонструвала не одну таку своїй наставниці й, так би мовити, склала екзамен, який дозволив займатися із групою людей. Фізична підготовка має бути на належному рівні, але головне – бажання стати тренером.
-Пам’ятаєш своє перше заняття в якості тренера?
-Так, пам’ятаю. Не без хвилювання з мого боку, але, здається, тренер переймалася дебютом навіть більше. Вона попередила людей, щоб мене підтримали. Цікаво, що це заняття в якості тренера я провела з тими ж людьми, з якими пліч-о-пліч ходила на заняття з аеробіки сама. Тобто, із групою ми були знайомі давно, і вони справді чудово мене підтримали. Усе минуло добре, лише трохи доводилося підглядати у записник.
-Чим найчастіше мотивують себе жінки, займаючись спортом? Можливо, тобі доводилося бути свідком чийогось одкровення?
-Жінки найчастіше хочуть схуднути, аби краще виглядати в новому одязі чи здивувати своє оточення тим, якими красивими вони можуть бути, зменшивши об’єми. Декому худнути не потрібно, а ось підтягнути тіло – так. Є такі жінки, в яких взагалі чудові форми, але силові навантаження приносять їм задоволення. До речі, можу гарантувати, що від інтенсивного руху хороший настрій точно з’явиться. Я радію, коли після заняття група на позитиві.
-Які міфи щодо занять спортом найбільш розповсюджені? Можливо, їх поширюють ліниві жінки?
-О так, безумовно. Часто буває так, що люди очікують схуднення після двох тренувань. Але щоб результат був помітним, треба місяць-два. І ще: якщо при цьому неправильно харчуватися, то вага не падатиме стрімко вниз, як дехто на це сподівається. Голодування – теж під забороною. Про правильне харчування зараз знають усі, про це люблять говорити, але не всі його дотримуються. Інколи чуєш докори, мовляв, хтось харчується збалансовано, інший – їсть, як пташечка, але при цьому набирає вагу. Якщо у такої людини немає проблем зі здоров’ям, то річ всього-на-всього у тому, що вона приховує правду про якість і кількість спожитої їжі або сама не усвідомлює, що їсть надміру. Я знаю точно, що коли людина хоче мати струнке тіло, вона зробить для цього все можливе і матиме результат. Спорт – це не тільки пробіжка на стадіоні. Це пряма постава щодня, це ходьба пішки замість громадського транспорту, іншим словом – стиль життя. Тому якщо жінка лінива і зайвий раз не встане з дивана, то активні заняття з аеробіки не виліплять у неї фігуру давньогрецької богині. Це такі загальні міфи. Буває, на самому початку тренувань вага стає більшою, ніж до занять спортом. Дехто намагається пояснити це тим, що різко почали рости м’язи, але це не так, інакше досить швидко ви були б схожими на «залізного Арні». Якщо ви щойно почали займатися спортом, то у м’язах спершу накопичується багато рідини, адже організм просто шокований несподіваними навантаженнями. З часом він адаптується, обмін речовин пришвидшиться – і вода зійде. Ось після того і почнуть рости самі м’язи. На це піде приблизно місяць інтенсивних тренувань. Інколи люди, сидячи вдома, розмірковують, що краще й не починати займатися фізичними навантаженнями, бо на зорі своєї кар’єри блискучого спортсмена вони покинуть заняття, і тіло враз стане непривабливим, обвисне. Хочу сказати, що ці люди невиправдано себе шкодують. Трапляється, що після припинення занять спортом вага збільшується. Річ у тому, що організм звик витрачати на спорт багато енергії, тому і споживав багато їжі, а тут цю активність у нього забрали. За звичкою він буде просити насититися. Вихід: проявити витримку і, якщо є змога, надалі займатися спортом, якщо ж її немає – збільшити побутові навантаження і зменшити порції їжі. Насправді міфів багато, і всіх їх не опишеш кількома словами.
-Якщо людина веде сидячий спосіб життя, наприклад, працює в офісі, то як можна зарадити набиранню ваги?
-Знову ж таки, вести активний спосіб життя поза роботою. Добиратися до неї пішки, ще й у швидкому темпі, ходити по сходах, прибирати з музикою, тоді більше шансів, що ви не стримаєтеся і затанцюєте. А сидяча робота не має бентежити обмеженістю в рухах. На здивовані погляди колег не зважайте, можливо, з часом вони до вас приєднаються. Кожних дві години варто вставати з робочого місця і розминатися. Станьте на носочки, прогніться в боки. Тепер залиште нижню частину тіла нерухомою, а верхню обертайте вправо-вліво максимально, наскільки зможете. Зробіть кругові рухи шиєю. Словом, не нехтуйте виконанням досить легких вправ.
-Дехто жартує, що йому не потрібні фізичні навантаження десь у залі чи на стадіоні, а достатньо «фітнесу» на полі. Чи можна добитися гарного тіла таким методом?
-Я чудово розумію, що чимало людей мають роботу, город, сім’ю, їм не вистачає часу на повноцінні заняття спортом. Якщо все ж цілеспрямована робота над тілом їм необхідна, то час завжди знайдеться, якщо ні, то краще активність на городі, ніж взагалі ніякої. Інша річ, що добитися красивої фігури таким чином майже нереально. Наприклад, коли ви прополюєте щось вручну, то розвиваєте гнучкість, напружуєте руки і ноги, але таке навантаження статичне, тому схуднути не вдасться, ви скоріше під сонцем виведете воду з організму. Підшкірний жир потрібно виводити кардіонавантаженнями, найпопулярнішими з яких є біг і скакалка. Окремо хочу звернутися до жінок, які соромляться: будьте сміливішими. Якщо ще кілька років тому в місті дивно було бачити людину, яка займається бігом, то зараз перехожі реагують на це спокійно. Жителям сільської місцевості також потрібно долати комплекси щодо цього. Бігайте і стрибайте на здоров’я!
Розмовляла Аліна Зай
Коментарі