Із приходом весни і потеплінням розпочався сезон заготівлі березового соку. Більшості з нас добре знайомий смак цього цілющого напою. «-Про оздоровчу силу березового соку розповідала ще колись моя прабабуся, яка за своє 87-річне життя не проковтнула жодної пігулки. Найскладніші хвороби вони з моїм прадідусем лікували тим, що було навколо. У природі є все, що потрібно для зцілення людини: лікарські трави, з яких роблять відвари й настоянки, різноманітні ягоди й коренеплоди, квіти і навіть бур’яни. Багато відтоді змінилося, проте до сьогодні у нашій родині залишилася традиція лікувати більшість недуг березовим соком», - розповідає Микола Ковальчук, житель міста Володимира-Волинського.
За словами пенсіонера, усі в його сім’ї – і діти, й онуки – п’ють березовий сік для очищення організму, його зміцнення після зимових застуд, а також при недугах з високою температурою, бронхіті та хворобах легенів. Крім того, вживання свіжого соку по одній склянці 3-6 разів на день є ефективним засобом у лікуванні сечокам’яної хвороби, в результаті чого камені руйнуються і виводяться з організму разом із сечею.
-Пам’ятаю навіть, як мама, маючи довгі та пишні коси, не раз мила голову й умивалася березовим соком, який справді покращує тонус шкіри, усуває лупу й сприяє росту волосся, - розповідає чоловік про ще одну властивість цього чудотворного напою.
З березового соку здавна готували чудові напої та кваси, які зберігають свою свіжість протягом року. Часто до рідини додають смажений ячмінь та цукор, вощину або гарячий житній хліб, настоюючи 1-2 тижні у скляній чи дерев’яній посудині.
Зважаючи на це, досить актуальним залишається питання правильної заготівлі березового соку. Цією інформацією поділився з читачами газети «Місто вечірнє» помічник лісівника Стенжаричівського лісництва Іван Шевчук.
-Найбільш придатними для заготівлі соку є старі дерева, діаметр стовбура яких становить не менше 30 сантиметрів. Ні в якому разі не можна підсочувати молоді деревця, оскільки рідина необхідна їм для інтенсивного росту. При зборі весняного напою отвір на стовбурі беріз найкраще робити з північного боку на висоті приблизно півтора метра, оскільки цілющого продукту там накопичується найбільше. Отвір краще робити свердлом чи ножем глибиною до 2-3 сантиметрів, а не сокирою, глибокий надруб якою може спровокувати загибель дерева. Точити цілющий напій доцільніше у скляну тару із широкою шийкою. Крім того, з однієї берези дозволяється цідити щонайбільше три літра соку. Після збору важливо забити щілину, звідки витікає помічний від багатьох недуг напій, дерев’яним кілочком, що тільки пришвидшить загоєння.
Оскільки сезон заготівлі березового соку триває всього два-три тижні, усім, хто ще не встиг зібрати дивовижний напій, варто поспішити. Нагадаємо, що берези «стають плаксивішими» у теплу пору, коли температура повітря вночі не опускається нижче плюс п’яти градусів за Цельсієм. А от у прохолодну погоду сокорух пригальмовується.
Аліна Джарига, с.Верба, Володимир-Волинський район
Коментарі