Спеціальності «Початкова освіта» Володимир-Волинського педагогічного коледжу імені А. Ю. Кримського – 80 років!
[caption id="attachment_45086" align="aligncenter" width="660"]
Спеціальність «Початкова освіта» – найдавніша і найпопулярніша у Володимир-Волинському педколеджі. Серед її випускників – доктори та кандидати наук, професори та доценти, громадські та культурні діячі, політики та державні службовці.
Для підготовки вчителів початкових класів, у жовтні 1939 року було відкрито Володимир-Волинську педагогічну школу. Наступного року відкрили заочне відділення, яке існувало у закладі до середини 50-х років.
Протягом 1941 – 1944 років, унаслідок військових дій на теренах Волині, підготовку вчителів початкових класів було тимчасово припинено. У 1944 році Володимир-Волинській педагогічній школі надали статус училища. 1945 року заклад перевели з єпископського замку, що неподалік Успенського собору, до приміщення колишньої чоловічої гімназії ім. В.Мономаха. На базі училища відкрили початкову школу і гуртожиток. 1949 року, в зв’язку з реорганізацією закладу, в ньому почали готувати вчителів фізичного виховання.
Друге відродження спеціальності відбулося у 1960 – 1961 навчальному році. У 70 – 80-х роках до основної спеціальності «Вчитель початкових класів» було введено додаткові кваліфікації «Старший піонервожатий», «Вихователь групи продовженого дня», «Організатор роботи з дитячими об’єднаннями», «Керівник гуртка образотворчого мистецтва». У 1976 році в училищі створено відділення початкового навчання, яке очолювали Валентина Сидорко, Лідія Матвієнко та Галина Ващук. Значна роль у розвитку спеціальності належала педагогам Івану Губару, Юрію Гудзенку, Михайлу Лопійчуку, Олексію Яворському, Валентині Романко, Миколі Сенчишаку та Миколі Фурману.
[caption id="attachment_45087" align="aligncenter" width="660"]
1971 року училищу присвоєно ім’я Агатангела Кримського, мовознавця і сходознавця, першого вченого секретаря Української академії наук, уродженця Володимира-Волинського. Протягом 1960 – 2007 років у закладі ліцензовано нові спеціальності: «Дошкільна освіта», «Середня освіта (Образотворче мистецтво)», «Середня освіта (Трудове навчання та технології)», а також «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа (Діловодство)».
Наприкінці серпня 2001 року директором коледжу став Микола Савельєв, кандидат педагогічних наук, викладач-методист. За короткий термін було модернізовано навчально-виховний процес та суттєво оновлено матеріально-технічну базу. Гарантом освітньої програми початкової освіти є кандидат педагогічних наук, викладач-методист, заступник директора з навчальної роботи Олександр Юринець. Він є колишнім студентом коледжу.
[caption id="attachment_45091" align="aligncenter" width="660"]
Завідувачем гуманітарного відділення, до якого належить спеціальність «Початкова освіта», з вересня 2013 року є Олександр Бігун. З 1991 року головою циклової комісії шкільної педагогіки, психології та окремих методик, випускаючої професіоналів за фахом «Початкова освіта», є викладач-методист Тетяна Листопад. Помітний внесок у розвиток спеціальності зробили заступники директора з навчально-виробничої практики та виховної роботи Олена Пелех і Лариса Мечнік. Значні здобутки у підготовці майбутніх учителів початкових класів належать провідним викладачам Лідії Катинській, Богдану Шахраюку, Галині Шостак, Олексію Кумецькому, Олені Цибульській, Аллі Черниченець, Ганні Матвейчук, Світлані Лупенко-Ковтун, Тамарі Карпук, Світлані Сурмик, Тетяні Стегній, Оксані Шишко, Марії Троцюк.
[caption id="attachment_45089" align="aligncenter" width="1024"]
З-поміж науковців, котрі забезпечують освітній процес на спеціальності «Початкова освіта» – кандидат педагогічних наук, доцент Андрій Гаврилюк, кандидат педагогічних наук Ольга Гнепа, кандидат історичних наук, доцент Микола Нагірний та кандидат мистецтвознавства Богдан Жулковський. Серед почесних носіїв високих мистецьких та спортивних звань – народний майстер, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, викладач-методист Оксана Білик та майстер спорту, старший викладач Віталій Левков.
[caption id="attachment_45090" align="aligncenter" width="660"]
Викладачі та студенти спеціальності неодноразово брали участь у солідних Міжнародних, Всеукраїнських та Регіональних науково-теоретичних і науково-практичних конференціях, симпозіумах, семінарах з педагогічної, мистецької та гуманітарної проблематики, які відбувалися у різних містах і країнах. Багато педагогів мають статті в престижних українських і закордонних фахових часописах.
Серед славетних випускників спеціальності «Початкова освіта» – завідувач кафедри методики навчання фізики та астрономії Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова Володимир Сиротюк, професор кафедри української літератури СНУ ім. Лесі Українки Віктор Давидюк, перший проректор Переяслав-Хмельницького державного університету ім. Г. С. Сковороди Валерій Хомич, директор Луцького педагогічного коледжу Петро Бойчук, Почесний консул Республіки Молдова у Вінниці, доцент СНУ ім. Лесі Українки Михайло Куницький, доцент кафедри телебачення і радіомовлення Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка Майя Нагорняк, доцент кафедри педагогіки СНУ ім. Лесі Українки Олександр Семенов, доцент, проректор з науково-педагогічної і господарської роботи СНУ ім. Лесі Українки Василь Подляшаник, завідувач кафедри педагогіки, психології і окремих методик Луцького педагогічного коледжу Сергій Марчук.
[caption id="attachment_45088" align="aligncenter" width="660"]
Сьогодні за спеціальністю «Початкова освіта» навчається понад 350 студентів. Вони мають найвищі показники в коледжі за результатами ЗНО з української мови, історії України, неодноразові переможці Всеукраїнських та Регіональних предметних олімпіад, наукових конференцій, творчих конкурсів, спортивних змагань. Кращим студентам призначають іменні стипендії А. Ю. Кримського та Володимир-Волинської міської ради.
Богдан Жулковський, кандидат мистецтвознавства
Коментарі