Активісти вимагають розігнати громадську раду при РДА

Вони констатують, що нині діючий дорадчий орган не має авторитету, на його засіданнях відсутня дисципліна, відповідальність і повага до тих, хто чекає конструктивних змін. А голова громадської ради вдається до махінацій і маніпуляцій законами.
25 червня відбулося чергове засідання громадської ради (ГР) при районній державній адміністрації. На порядок денний був винесений звіт відділу освіти РДА про організацію харчування дітей у школах та пришкільних таборах, ініційований членом ГО «Союз Українок» з Устилуга Людмилою Касьян. Звіт читала бухгалтер відділу освіти за відсутності самої Людмили Вікторівни та начальника районного відділу освіти Алли Мельник.
На засіданні були присутні п’ять членів громадської ради із семи зареєстрованих та делеговані представники громадських організацій з міста і району. На сайті РДА щодо даного засідання є коротке повідомлення, у якому йдеться, що під час роботи були вироблені власні рекомендації відносно розглянутого питання. А про те, що ці рекомендації (зокрема, пропозицію налагодити співпрацю між містом і районом у питанні оздоровлення дітей) виносили не члени дорадчого органу, а громадські активісти, немає ні слова.
Чи потрібна району нелегітимна
і бездіяльна громадська рада
Скандали на засіданнях громадської ради при РДА уже стали нормою. Не було спокійно і на останньому засіданні як із вище перерахованих причин, так і тому, що громадські активісти не можуть змиритися з таким станом речей, що по сьогоднішній день при РДА є діючою нелегітимна громадська рада, а її робота – це чиста формальність, яка не приносить жодної користі.
Від громадських організацій міста і району лист-звернення щодо формування нового складу громадської ради до голови РДА Наталії Василець зачитала громадська активістка Ганна Фурман. У документі йдеться: «Відповідно до Постанов Кабміну №996 від 3.11.2010р. та №234 від 8.04.2015р., просимо оголосити початок формування нової громадської ради при Володимир-Волинській РДА і у встановлений зазначеними документами термін затвердити ініціативну групу з утворення громадської ради. Вважаємо, що нині існуюча громадська рада є нелегітимною з ряду причин:
PГоловою ГР Олександром Дзядуком не було, відповідно до п.8 Положення, здійснено звіт про пророблену роботу попередньо очолюваної ним ГР, що робить незаконним наступне формування цього органу.
PЗгідно з п.8, у червні-серпні 2014р. ініціативною групою на чолі з О.Дзядуком не було забезпечено гласності шляхом розміщення інформації про дату, час, місце, порядок проведення установчих зборів, порядок подання заяв для участі в установчих зборах, відомості про склад ініціативної групи і прізвище та ім’я, електронну адресу та номер телефону відповідальної особи на офіційному сайті Володимир-Волинської РДА та місцевих ЗМІ, що порушило право громадських інституцій на вчасне подання заяв і взяття участі у процесі формування громадської ради.
PПід час формування цієї нелегітимної ГР голова О.Дзядук вдався до службової підробки протоколів голосувань по кандидатурах до цього органу. Крім того, керівником Володимир-Волинської РДА В.Савчуком за клопотанням заступника голови ГР Григорія Горотя вчасно не було проведено службового розслідування обставин цієї підробки, що надалі уможливило фабрикування показів і документів, які вивчалися під час кримінального провадження;
PГромадськість після звернення до голови ГР про надання інформації і копій документів по формуванню громадської ради, а також протоколів засідання ініціативної групи не отримала жодної відповіді з приводу цього звернення. Отже, очевидним є факт, що таких документів не існує, що грубо порушує положення про громадські ради.
Існування нелегітимної ГР створює умови для конфлікту між владою і громадськими організаціями. Просимо на підставі вищенаведених фактів скасувати розпорядження голови Володимир-Волинської РДА В.Савчука про затвердження очолюваної О.Дзядуком нелегітимної ГР». Дане звернення підписали керівники громадських організацій «Майдан Володимирщини», «Всеукраїнська люстрація. Волинь», «Правий сектор. Володимир», Володимир-Волинська спілка промисловців і підприємців, «Союз Українок».
Позиція голови громадської ради
і голови РДА
Порушення даного питання викликало гарячу дискусію, схожу на сварку, та відвертий спротив голови ГР Олександра Дзядука, який намагався довести, що ставити питання про розпуск ради завчасно, адже не закінчився ще час каденції діючої ГР, яка обиралася на два роки. Звісно, ніякого визнання нелегітимності дорадчого органу не прозвучало.
Емоційно сприйняла суперечки присутня на засіданні громадської ради голова РДА Наталія Василець, яка сказала наступне:
-Поважайте думку одне одного, залишайтеся людьми. Перш ніж когось звинувачувати, спочатку представляйте докази.
Громадська рада створена, щоб представляти у першу чергу інтереси громади. Засідання мають збиратися не для того, щоб виясняти стосунки одне з одним – це вам не ринг. Ви повинні працювати на людей.
Хочу проаналізувати діяльність членів громадської ради на сьогодні та тих, хто хоче вступити. Потрібно визначити кількість членів. У районі 25 тисяч населення, тож який відсоток буде представлений у громадській раді? Рівні права мають громадські організації великі і маленькі, тож треба розібратися, як правильно вчинити у даній ситуації.
Я не проти внесення змін до складу ГР, яка не має бути однобокою, в ній повинні бути представлені всі верстви населення. Отримане звернення я вивчу, воно буде оцінене з юридичної точки зору – і прийматиметься рішення в інтересах громади. Тому вношу пропозицію дочекатись тиждень чи більше, поки, крім зауважень, будуть проаналізовані ваші пропозиції.
Я прийшла, щоб ви мені підказали, допомогли, а не для того, щоб хтось констатував факт, правильно зроблено чи ні. Чекаю від вас співпраці та розуміння, надіюсь, що ви мене почуєте. Двері відчинені для всіх – незалежно, є ви членом громадської ради чи ні.
Присутні громадські активісти сприйняли промову голови РДА однозначно: Наталія Володимирівна прийшла на засідання непідготовленою і наразі не дуже чітко уявляє, ким і яким чином формується громадська рада. Очільник району не повинна керувати процесом вибору громадських організацій до складу громадської ради. Це буде визначено шляхом рейтингового голосування на установчих зборах.
Аргументи громадських активістів
На засіданні громадської ради були присутні 10 представників громадських організацій міста і району. Декого з них прошу поділитися своїми враженнями від роботи дорадчого органу та власним баченням, що потрібно змінити.
Леонтій Дмитрук, депутат міської ради:
-На засідання районної громадської ради мене вже втретє делегувала спілка промисловців і підприємців. Враження від роботи цього органу у мене повністю негативне. Зі складу діючої ГР вибуло двоє людей. Потрібно було дообрати нових членів. Претендентів було достатньо – по п’ять людей на місце. Але нічого не зробили, на голосування не ставили. Дане питання викликало багато суперечок. Людмила Касьян перед засіданням подзвонила і попередила, що не може бути присутньою. Хороші пропозиції висували Володимир Грек та Анатолій Ярмощук, але схоже, що їх не чули. Для себе я зробив висновок, що більше на таких засіданнях мені робити нічого.
Склад громадської ради потрібно міняти, адже владу необхідно контролювати. Та й в ефективній роботі ГР мають бути зацікавлені РДА та районна рада.
Володимир Грек, голова ГО «Всеукраїнська люстрація. Волинь»:
-На цьому засіданні слухалося питання про роботу пришкільних таборів. Заслухали звіт інспектора і головного бухгалтера відділу освіти без його керівництва. Склалося враження, що все це робилося заради «галочки». Такий стиль роботи є абсолютно безглуздим. Треба розпустити цю громадську раду і сформувати нову.
Анатолій Ярмощук, громадський активіст:
-Я вкотре переконався, що в районі громадської ради немає. Засідання 25 червня розпочалося із запізненням на 23 хвилини. Питання про роботу пришкільних таборів слухалося за відсутності ініціатора розгляду і було формальним. Не всі члени ГР були присутні на засіданні – це свідчить, що в дорадчого органу немає авторитету і поваги до тих, кого запрошують на засідання.
Діючою громадською радою документація не ведеться, не проводиться реєстрація документів. У мене є підстави це стверджувати, адже ще 2 березня я подавав запит на ім’я голови ГР, у якому просив надати інформацію про склад членів ГР при Володимир-Волинській РДА, про протокольні рішення ГР за період з жовтня 2011 по грудень 2014р., відповідно до каденцій двох складів ГР, а також про виконання органами виконавчої влади всіх рішень ГР, наскільки вони були успішними та про ті, які не виконані, не взяті до уваги, і з яких причин. Відповіді я не дочекався по цей день. На знак протесту я на останньому засіданні вирішив забрати документи на вступ до нелегітимної, бездіяльної громадської ради.
Вважаю, що громадська рада має бути розширена до декількох десятків членів (згідно з Положенням, їх може бути до 35 осіб), адже ті 7 людей, які зараз є її членами, не можуть охопити розв’язання всіх існуючих проблем практично, фізично і логічно.
-Бажаю новій громадській раді враховувати всі попередні помилки, більше їх не повторювати і працювати на благо нашого регіону і країни в цілому.
Ганна Фурман, громадська активістка:
-Цей орган, що існує при РДА, не є громадською радою, бо не виконує своїх функцій. Він складається з людей комуністичного минулого, зі старої системи прислужництва. Формат громадської ради потрібно змінювати, збільшувати, щоб мати вплив на діяльність влади. Насправді значення дієвої ГР важко переоцінити, і, щоб добитися позитивних змін, варто ходити на засідання теперішньої ради, хоча дивитися на те, що там відбувається, не хочеться.
Григорій Гороть, правозахисник:
-Дієвим інструментом співпраці влади і громади є влада, яка хоче щось змінити на краще, яка радиться з громадськістю, дослухається до її пропозицій. Сьогодні час працювати по-новому. Прикладом такого стилю роботи є новопризначений губернатор Одещини Міхеїл Саакашвілі. Свою діяльність на посаді він розпочав з того, що зібрав місцевих активістів і запитав їх, що вони хочуть змінити. Аналогічно працює новий прокурор Волині. Оскільки при прокуратурі області громадської ради немає, він особисто зустрічається з громадою і бере до уваги пропозиції, що надходять від активістів.
Ще один приклад відносин влади і громади: коли звільнили головного міліціонера Києва Олександра Терещука, активісти стали на його захист, а до того їх не було чути. Аналогічна ситуація у громадській раді при Володимир-Волинській РДА. Її створили виключно для захисту місцевих чиновників і безглуздого заслуховування звітів. Коли піднімалося питання про стан культури в районі, вони не хотіли визнавати існуючих проблем і казали, що все добре. А пізніше голова РДА Наталія Василець погодилася, що стан закладів культури району є незадовільним. Потрібно зрозуміти, що громадська рада – не для заслуховування звітів, а для подання пропозицій, ініціатив, які повинна враховувати влада при ухвалі рішень щодо покращення ситуації у всіх галузях. Щодо підробки документів, то я отримав постанову про закриття кримінального провадження за недоведеністю доказів. Вирішив її не оскаржувати, адже якраз вийшла Постанова уряду №234 від 8.04.2015р., а відтак з’явилася надія на вирішення конфлікту цивілізованим шляхом, тобто на формування нової громадської ради – такої, яка буде співпрацювати з владою, а не судитиметься з нею. Але все залежить від самої влади. Однак досі нічого не робиться у цьому напрямку. Проблему, що склалася, Наталія Василець не створювала, вона отримала її у спадок, тож мусить розв’язати. В іншому випадку весь негатив ляже на всю РДА. Це ж ненормально, коли 10 осіб сидить на засіданнях без права голосу і дивиться, як п’ятеро членів ради ухвалюють рішення. Громада не буде з цим миритися, не дасть громадській раді засідати без толку, у кращих радянських традиціях! Діюча ГР має бути розпущена, бо вона є нелегітимною, адже протоколів ініціативної групи з її створення ніхто не бачив. Екс-голова РДА В.Савчук затвердив склад громадської ради на основі неправдивих документів, хоча не повинен був цього робити. Я ініціював проведення службової перевірки щодо невідповідності документів та їх відсутності. Але керівництво РДА це проігнорувало.
Зараз повинна бути створена ініціативна група з формування нового складу громадської ради.
Можливі сценарії подальшого
розвитку подій
На завершення цікавлюся думкою експерта, виконавчого директора об’єднання роботодавців Волині, члена громадської ради при ОДА (заступника голови комісії ГР з питань нацбезпеки, оборони, цивільного контролю за діяльністю правоохоронних органів та протидії корупції) Юрія Анцуха. Юрій Володимирович бачить два можливі шляхи виходу із ситуації, яка склалася з громадською радою при Володимир-Волинській РДА:
-Громадська рада, згідно з типовим положенням №996, має припинити своє існування шляхом саморозпуску, звісно, якщо є добросовісною і визнає порушення у своїй роботі (базові засади). У такому разі повинна бути створена ініціативна група і призначені нові вибори. В іншому випадку представники громади будуть змушені подавати до суду з вимогою припинити діяльність нелегітимної громадської ради, яка працює з порушеннями чинного законодавства. На мій погляд, це треба буде зробити, враховуючи думку громади. А якщо РДА не бажає дослухатися до пропозицій громадськості, то навіщо вона потрібна? Чиновник з чиновником завжди зможе домовитися, а над відносинами чиновників з представниками громади треба працювати. Тільки так можна рухатися вперед. Щодо заяви Наталії Василець, то Постанова чітко вказує, що інститути громадського суспільства самі визначають кількість представлених у громадській раді членів шляхом рейтингового голосування. Це не залежить від чисельності громадських організацій, які хочуть бачити у громадській раді своїх представників, – голова РДА не повинна перейматися цим питанням. Її повноваження прописані у п.10-1 Постанови №996, де визначено чотири позиції, коли керівник органу місцевої влади своїм розпорядженням може припинити роботу громадської ради і призначити нові вибори. Відносно кількісного складу ГР хочу зауважити, що навряд чи є доцільним формувати раду з 35 осіб. Потрібні певні обмеження, щоб легше було збирати засідання. Водночас склад ради у кількості 5-7 осіб практично недієздатний, бо фізично не зможе розглядати велику кількість різноманітних питань. Задля більшої ефективності роботи, у новій раді варто створити комісії з розгляду найбільш болючих питань району.
Анна Коваль, Володимир-Волинський район

Розділ новин: 

Коментарі