7 січня – Різдво Христове

Свято Різдва належить до великих християнських, так званих дванадесятих неперехідних свят, та має п’ять днів передсвяткування і шість днів післясвяткування.
Цього дня сталася велика для всього християнського світу подія – народження Ісуса Христа у Віфлеємі (Ісус у перекладі з єврейської означає «спасіння»). Усі християни переконані, що Ісус Христос був посланий Богом на землю задля спокутування гріхів і спасіння людства.
Згідно з переказами Євангелія, мама Ісуса Христа Марія та її чоловік Йосип жили в Назареті, а до Віфлеєму прийшли, виконуючи наказ правителя Августа з’явитися всьому населенню на перепис. Оскільки на перепис населення Римської імперії зібралося дуже багато людей, Марія та Йосип не змогли знайти місця для ночівлі, а тому їм довелося шукати прихистку в невеликій печері, де за поганої погоди зазвичай ховалися чабани. Там Марія і народила Сина Божого. Тоді янгол спустився з неба й повідомив чабанам, які в цей момент не спали, що Бог народився. Чабани першими прийшли вклонитися немовляті.
На небі засяяла віфлеємська зоря, що сповіщала світу про народження спасителя та вказувала шлях до Царя всіх людей. За пастушками до печери з Марією та Ісусом Христом прийшли язичницькі мудреці й принесли Богу подарунки: золото, ладан і миро. Золото символізувало царську владу, ладан – Божу волю, смирно – долю пророка. До речі, саме тих давніх часів сягає традиція виготовляти віфлеємську зірку та прикрашати нею новорічну ялинку.
Пославши свого Сина на землю, Бог-отець намагався показати людству важливість любові, добра, співчуття та взаєморозуміння між людьми. День народження Ісуса Христа – найбільше шанований день народження у світі. Люди різних соціальних верств, матеріального становища, переконань і поглядів не минають це свято своєю увагою.
Отець Ігор Бігун, священик собору Різдва Христового
13 січня – Преподобної Меланії Римлянки
За тиждень після Коляди, напередодні Нового року (за старим стилем) – Щедрий вечір. Це залишок стародавнього, імовірно, дохристиянського звичаю. За християнським календарем – це день преподобної Меланії Римлянки. В народній традиції обидва свята об’єднались, і тепер маємо Щедрий вечір, або свято Меланки.
Свята Меланія народилася 383 року в Римі в багатій християнській родині. У 397 році дівчина вийшла заміж проти власної волі. Меланія просила свого чоловіка Пініана жити з нею у «дівичому» подружжі, проте він не погодився. Після смерті обох дітей Пініан перейнявся бажанням дружини належати тільки Богові й згодився жити з нею у шлюбній чистоті. Вони продали свої величезні маєтки і більшу частину грошей роздали вбогим.
Поселившись у місті Тагасте в Африці, подружжя заснувало чоловічий та жіночий монастирі. У 417 році вони виїхали до Святої Землі, де у молитві й пості провели решту життя. Св. Меланія закінчила своє праведне життя 439 року.
14 січня – святого Василя, Старий Новий рік і свято Обрізання Господнього
Згідно з життєписом, святий Василь народився в м.Кесарії Каппадокійській 357 року. Церковні джерела характеризують Василя як аскета, богослова і вченого, автора кодексу чернечого життя. Саме йому належить вислів: «Скільки віднімеш від тіла, стільки додаси сили душі». Святий написав багато праць, залишивши по собі велику духовну спадщину: це твори догматичні, моральні, аскетичні, полемічні, пояснення Святого Письма, 366 листів. Він уклав текст Божественної літургії, приклався до формування вчення про Пресвяту Трійцю. Його визнають великим вчителем церкви.
Василя Великого вважали покровителем землеробства, і саме тому цього дня основною обрядовою дією було засівання осель збіжжям.
За церковним календарем, 14-го січня також відзначають свято Обрізання Господнього. Саме тоді за єврейським звичаєм відбувся обряд обрізання Ісуса Христа, після якого дитині й дали ім'я, провіщене ще архангелом Гавриїлом в день передання благої вісті Діві Марії, – Ісус.
Цього ж дня звершується молебень на новоліття, витоки якого беруть свій початок у далекому 1699 році, коли за наказом Петра І відповідно до європейського літочислення святкування Нового року було перенесено на 1 січня за старим стилем (григоріанським календарем), або 14 січня за новим стилем (юліанським календарем). Українська Православна Церква живе за юліанським календарем, тому що життя й діяння Господа нашого Ісуса Христа відбувалися в часи, коли діючим був саме юліанський календар. Тому 14 січня святкують ще й Старий Новий рік.
Підготувала Валентина Тиненська

Розділ новин: 

Коментарі