День святої Трійці – одне з головних християнських свят, яке стверджує й оспівує триєдиність Всевишнього Бога: Бога Отця – Творця Неба і Землі, Бога Сина – Господа нашого Ісуса Христа, Бога Духа Святого – Господа Животворчого, що від Отця походить.
«Коли минуло 50 днів після Воскресіння Христового, усі Його учні разом із Матір’ю Божою та деякі святі жінки й іудеї зібралися в одному домі на Сіонській горі. Вони молилися і чекали зішестя Святого Духа, як було обіцяно Господом. І раптом зчинився шум із неба, ніби зірвалася раптова буря, і з’явилися їм язики поділені, немовби огненні, та й на кожному з них по одному осів. Усі ж вони сповнились Духом Святим і почали говорити іншими мовами, як їм дух промовляти давав». Почувши незвичайний шум у повітрі, люди почали сходитись до будинку, де були апостоли. Вони стали дивуватись і збентежились, та й казали один до одного: «Хіба ж не галілеяни всі ці, що говорять? Як же кожен із нас чує свою власну мову, що ми в ній народилися?». Тоді апостол Петро став перед людьми і почав їм пояснювати, що той Ісус, якого вони розіп’яли, є Син Божий, Месія, про якого говорили пророки, що він воскрес, чого свідки всі ми. Правицею Божою був вознесений і обітницю Духа Святого прийняв від Отця, якого злив Він на учнів своїх. Отож, нехай увесь Ізраїлів дім твердо знає, що і Господом, і Христом учинив Бог Його, Того Ісуса, що Його розп’яли ви».
Бог Отець послав до нас Сина на землю. Бог Син навчив нас любити Бога і ближніх, постраждав на хресті за гріхи людей, воскрес і вознісся на Небо, обіцяючи учням Утішителя (Духа Святого), і тепер Цей Дух Святий зійшов на учнів і наповнює засновану Христом Церкву. Дух Святий зійшов на апостолів не лише для того, щоб просвітити та надихнути їх на труди і подвиги. Він зійшов, щоб залишитися в Церкві Христовій до кінця віків. Апостоли не тільки отримали право і владу роздавати дар Духа Святого віруючим, але й передавати те право своїм наступникам, єпископам, священикам, а ті - своїм, і так у нашій Церкві ця спадковість триває й донині.
У день святої Трійці завершується пасхальний цикл свят. У православних храмах звершується урочисте Богослужіння. День святої Трійці ще називають днем Зішестя святого Духа.
Протоієрей Євген Рябець, священик собору Різдва Христового
Коментарі