27 вересня – Воздвиження Хреста Господнього

У неділю православна церква відзначає велике християнське дванадесяте свято – Воздвиження Чесного Хреста Господнього. Святий хрест – це символ Христової жертви, відкуплення і спасення, символ перемоги Христа над смертю і дияволом.
Слово «воздвиження» в назві свята означає «піднесення», тобто урочистий обряд почитання та прославлення Хреста Господнього. Цього дня під час богослужіння співають тропар: «Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, перемогу побожному народові нашому на супротивників подай і Хрестом Твоїм охороняй нас – оселю Твою».
Історики вважають, що в основі свята лежать дві основні події: віднайдення в IVст. Хреста, на якому розп’яли Ісуса, та повернення цього хреста з Персії до Єрусалиму у VIIст.
Початок празникові Воздвиження дало освячення храму Воскресіння Господнього, який збудував св. Костянтин Великий на Голгофі у Єрусалимі. Посвячення храму відбулося за єрусалимського єпископа Макарія 13 вересня 335 року. Наступного дня – 14 вересня (27 вересня) – відбулося урочисте воздвиження віднайденого Хреста Господнього.
Іншою важливою подією, що зробила це свято загальним на Сході та Заході, стало повернення Господнього Хреста до Єрусалиму після того, як 614 року перський цар Хозрой, здобувши Єрусалим, забрав Хрест до перської столиці у Ктесифоні. Повернув Хрест Господній до Єрусалиму імператор Іраклій у 628 році після перемоги над персами. Друге урочисте воздвиження Хреста Господнього в Єрусалимі також відбулося 14 вересня (27 вересня).
Святкування Воздвиження Церквою триває дев’ять днів: з вечора 13 вересня і до 21 вересня (за ст. стилем) або з вечора 27 вересня і до 5 жовтня (за нов. ст.). Посту варто дотримуватися у день Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього (14/27 вересня). У день Воздвиження дозволяється вживати їжу з рослинною олією (молочне, яйця і рибу їсти не можна).
Підготувала Аліна Зай

Розділ новин: 

Коментарі