Звідки пішло «Щось у лісі здохло»

Українська мова надзвичайно багата прислів’ями, афоризмами та крилатими висловами. У кожного з них своє походження, невід’ємне від історії народу. Часто вживаючи у мові той чи інший вислів, ми навіть не замислюємося, яка цікава історія притаїлася у ньому, адже в основному з плином часу прислів’я втратили своє первинне значення.
Вислів «Щось у лісі здохло» такий же древній, як і наша земля. Як правило, ми вживаємо його у тому випадку, коли прагнемо показати своє здивування з приводу незвичної події чи явища. Наприклад, «Щось у лісі здохло, що ти повернулася додому рано» чи «Щось велике у лісі здохло, що ти прибрав у хаті без моєї допомоги» тощо.
Отже, чому ж те велике, яке стало тліном у лісі, так впливає на поведінку наших близьких людей і викликає у нас іронію? Виявляється, вислів «Щось у лісі здохло» корінням своїм сягає далеких часів Київської Русі. Тоді лісів було значно більше, ніж тепер, і водилися звірі, які нині в українських лісах стали рідкістю. Найбільшим звіром у давньоруських лісах був ведмідь. Полювати на нього мали право лише князі та бояри. Ведмеді рідко вмирали власною смертю. Якщо ж таке траплялося, то викликало здивування і поступово почало асимілюватися з подією, яка виходила за рамки звичного. Ось тому люди в незвичних ситуаціях казали: «Мабуть, ведмідь сам у лісі здох». Пізніше, коли популяція ведмедів на теренах Русі зменшилась і ці звірі переселилися у північні бори, з’явився вираз: «Щось велике у лісі здохло». Поступово зникло з мови людей слово «велике», і люди призвичаїлися казати: «Щось у лісі здохло». Отож, вивчаючи історію походження наших висловів, ми одночасно поглиблюємо знання про багате минуле нашої Батьківщини.
Підготувала Антоніна Булавіна

Розділ новин: 

Коментарі