Яна – творча і дуже яскрава особистість, родом із Володимира-Волинського. Дівчина – затята вегетаріанка. Своїм кумиром вважає Сальвадора Далі. За її плечима – навчання на курсах художників-іконописців, у творчому доробку - розпис церков. Це важко уявити, дивлячись на зовнішність дівчини, яка пофарбувала волосся у червоний колір в 15 років і тоді ж зробила перше тату.
Яна перестала їсти м’ясо близько трьох років тому завдяки фільму «Землянин». Він настільки зворушив дівчину, що вона проплакала весь фільм, починаючи з другої хвилини – так їй було шкода тварин. Кумиром дівчини є Сальвадор Далі, якого часто називають «загадковим», «таємничим», «містичним», «фантастичним», а життя і творчість метра представляють як виклик загальноприйнятим соціальним та естетичним нормам. Зовнішня екстравагантність і поведінка Далі у житті протиставляються глибинній загадковості його творів. Він йшов проти системи, правил і законів. Був жорстким і скандальним, бідним і заможним, аполітичним і революційним. Різним, як і Яна. Дівчина закінчила ЗОШ №5. Після 10-го класу вступила до Львівського вищого професійного художнього училища на спеціальність «Художник-вітражник». Перший свій виріб, сережки зі скла, виготовила після двох років роботи у вітражній майстерні Львова. Розписувала церкви та вітражі. Працювала у майстерні, де виготовляли дерев’яні штампи. Пройшла курси художника-іконописця. Проводила арт-вечори та виставки талановитої молоді у Львові. Пише портрети на замовлення. Любить фотографувати та бути у кадрі талановитих фотографів-початківців. З 15 років почала експериментувати зі своєю зовнішністю. Спочатку перефарбувала волосся у червоний колір, зробила своє перше тату саморобною машинкою. Дівчина з дитинства захоплюється читанням фантастичних і документальних історій. Прочитала майже всі книги Йосипа Бродського – саме він, значною мірою вплинув на світогляд і життєву позицію дівчини. Яну завжди оточували і приваблювали цікаві, неординарні особистості. Завдяки одному з них вона зробила собі тунелі у вухах. Тунелі є одним з видів пірсингу, поширеним ще з часів глибокої історії і який не втрачає своєї актуальності донині. Складно назвати точний час, коли ця тенденція зародилася, але результати розкопок і досліджень підтверджують, що була вона ще у стародавніх шумерів. У когось тунелі викликають захват, у когось - огиду, хтось, можливо, не розуміє цього захоплення, але увагою тунелі точно не обділені. На даний час тіло дівчини прикрашає п’ять татуювань. Найулюбленіше з них – малюнок квітки лотоса на спині – це символ багатої духовності, непорочності та чистоти, досконалості і гармонії. Це прагнення осягнути красу і знайти в ній безсмертя.
Весь свій вільний час Яна проводить з користю. Займається чимось неординарним, цікавим, новим, в основному хенд-мейдом. У Львові разом з другом відкрили тату-салон, де робила пірсинги. А ще Яна просто обожнює займатися йогою і їзду на велосипеді. Їздить вже більше п’яти років. Зовсім недавно купила велосипед із фіксованою передачею «фікс», у якому відсутній вільний хід і педалі обертаються постійно разом з колесами. Фіксована передача застосовується у більшості дитячих велосипедів. І у трекових, де ручні гальма не обов’язкові, у них колесо блокується зусиллям ніг на педалі або спеціальною технікою блокування заднього колеса. У «фіксів», як і у шосейних велосипедів, тонка покришка, всередині шини високий тиск. За рахунок високого тиску і малої площі контакту збільшується швидкість. Їздити без механічних гальм заборонено у багатьох країнах, наприклад, у США. Яна Бобир мріє подорожувати світом на своєму велосипеді. Вона вже неодноразово їздила до Нововолинська, Устилуга, Луцька і навіть до Львова. Проте великі дистанції долала завдяки автостопу. Подорожувала до Києва, Вінниці, майже по всій західній Україні. Близько місяця прожила у Карпатах з подругами в наметах. Зараз дівчина почала професійно займатися виробами з дерева та скла. Ідеї для творчості запозичує у фільмах про пригоди та подорожі. У Львові в Яни відбулася виставка флораріумів. Зараз дівчина знову проживає у Володимирі-Волинському і виготовляє флораріуми на замовлення.
Флораріум, або рослинний тераріум, – це невелика домашня оранжерея, прозорий контейнер зі скла або пластику, всередині якого ростуть рослини. Яна розповідає, що сухе повітря взимку, недолік освітлення, холод на підвіконні від віконного скла і брак часу для регулярного догляду часто стоять на заваді мрії мати власний тропічний сад з вологолюбними і теплолюбними рослинами. Флораріум – ідеальне рішення для тих, хто любить екзотичні рослини і проживає у міській квартирі. Як правило, флораріум роблять зі скла або щільного пластику, який пропускає світло. Також є повністю дерев’яні моделі або комбіновані з прозорими вставками. На відміну від тераріума, флораріум обов’язково має звужений вхідний отвір зверху або збоку для забезпечення мікроклімату всередині контейнера. Часто цей отвір повністю закривається кришкою. Для створення своїх флораріумів Яна Бобир використовує спеціальні контейнери для вирощування рослин, а також всілякі скляні пляшки, банки з кришками, великі бутлі від вина, чаші із завуженим отвором, лабораторні колби.
Головною умовою для флораріумів є підтримка більш-менш стабільного рівня вологості та температури, як в теплиці. Дівчина має спеціальне обладнання для обігріву і освітлення, легко може зробити флораріум не залежним від джерела природного світла і тепла. Все це дозволяє вирощувати в контейнері найвибагливіші рослини, що вимагають певних умов і догляду. За словами дівчини, флораріум необхідно регулярно провітрювати, якщо він повністю закритий, щоб на стінках не накопичувався конденсат. Для рослинних тераріумів Яна використовує прямокутні акваріуми, тераріуми для черепах, змій та інших тварин, круглі великі вази, чаші, навіть звичайні скляні чашки або келихи. Такий варіант ще називають флораріум-вітрина. Доступ до рослин тут відкритий зверху, а значить, потрібно строго дотримуватися температурного режиму, регулярно поливати і обприскувати, не допускати протягів. Ще однією перевагою флораріумов є їхня компактність, що особливо важливо для власників малогабаритних квартир і невеликих підвіконь, де не вистачає місця для великих вазонів. Різноманітні рослинні композиції в тераріумі виглядають дуже стильно.
Дівчина наголошує: варто пам’ятати, як би повільно не росли рослини, рано чи пізно їм стане тісно у невеликої ємності. Тоді квіти можна пересадити у горщики, а флораріум заповнити новою композицією.
Юлія Оберук, м. Володимир-Волинський
Реклама
Яна Бобир, як і Сальвадор Далі, «до непристойності любить життя»
Розділ новин:
Коментарі