Вкладаючи у людей, громади дають можливість їм розвиватися, будувати і творити

ОТГ – це новий формат місцевого самоврядування, де головним аспектом є довіра до влади. У результаті об’єднання громади отримають не лише владу і гроші, а й величезну відповідальність.
Як після реформи місцеві громади отримають не лише повноваження, а й належні ресурси?
У старій системі органи місцевого самоврядування завжди були на другорядних позиціях. На них покладали відповідальність, але не забезпечували інструментами. У концепції реформи і у пропозиціях щодо змін у Конституції чітко сказано: повноваження органів місцевого самоврядування мають забезпечити фінансами. Органи місцевого самоврядування матимуть частку від загальнонаціональних податків, а не тільки дотації. Якщо у місцевої влади через державні рішення виникнуть додаткові витрати, то це теж компенсує держава. Механізм розподілу податків між органами різного рівня і державою визначать у змінах до Бюджетного кодексу.
Чи готові органи місцевого самоврядування до розширення повноважень?
За роки незалежності всі ті, хто не хотів реформувати місцеве самоврядування, казали, що громади не готові взяти на себе управління. Мовляв, немає підготовлених кадрів, на місцях буде хаос і корупція. Але це лиш відмовки. Подивимося на сусідів у Європі. Практично всюди система влади побудована саме таким чином. І доводить свою ефективність. Чому? Якщо проблеми вирішують ті люди, які реально їх відчувають, то вони й зацікавлені в тому, щоб зробити все якнайкраще. Помилково вважати, що на місцях люди гірші – менш чесні, менш освічені, менш відповідальні, ніж столичні чиновники. Втім, місцеві мешканці справді хочуть розвивати свою громаду, тож будуть шукати найкращі рішення, а також – вчитися. Ще й самі люди на своїх місцевих обранців тиснутимуть, щоб вони працювали професійно і відкрито. Тому нова система швидко почне сама себе вдосконалювати, залучати нових, грамотних і відповідальних людей. А завдання держави на етапі реформи – допомогти людям на місцях освоїти нові повноваження.
Чи саме така реформа необхідна Україні? Чому зараз?
Пострадянські і постсоціалістичні країни, які провели реформу, сьогодні значно випереджають Україну в соціально-економічному розвитку. Завдяки реформі вони включили в роботу інтереси людей. І навпаки, прибрали головну перешкоду на шляху успіху та добробуту – корупцію. Реформа, яка передбачає передачу в місцеві бюджети частки загальнонаціональних податків, створює економічну зацікавленість громад у розвитку нових виробництв, підтримці бізнесу тощо. Децентралізація прибирає штучні перешкоди для бізнесу і підприємницької діяльності – зайві дозволи, інстанції, надмірний контроль. Так країна почне оживати. Тому без реформи місцевого самоврядування всі інші реформи приречені на невдачу. Так уже було в попередні роки.
Оцінка фінансової спроможності ОТГ Володимир-Волинського району
Оцінку фінансової спроможності ОТГ проведено на підставі результатів моніторингу виконання місцевих бюджетів за 4 основними показниками, які відображають власні доходи на 1 мешканця, рівень дотаційності бюджетів, питому вагу видатків на утримання апарату управління ОТГ, капітальні видатки на 1 мешканця.
На підставі зазначених показників сформовано загальний рейтинг ОТГ району. Аналіз свідчить про те, що найнижчі показники фінансової спроможності характерні для невеликих громад.
Наявність закономірності між фінансовою спроможністю та чисельністю населення громади можна пояснити тим, що у великих громадах вигідніше розвивати малий та середній бізнес, оскільки там є достатній трудовий ресурс, більший місцевий ринок збуту товарів і послуг та кращі перспективи для сталого розвитку громади. Великі громади мають більший потенціал та більше можливостей для забезпечення належного утримання об’єктів інфраструктури, функціонування закладів та установ комунальної власності, а органи місцевого самоврядування можуть забезпечити надання якісних публічних та комунальних послуг. Фінансовий ресурс при формуванні спроможних громад є найбільш визначальним критерієм, який забезпечить сталий розвиток громад.
Окрім грошей і ресурсів, ОТГ отримали велику відповідальність
Об’єднані територіальні громади прирівнюються за бюджетним статусом до міст обласного значення. На переконання експертів, ОТГ – це новий формат місцевого самоврядування, де головним аспектом є довіра до влади. В результаті об’єднання громади отримають не лише владу і гроші, а й величезну відповідальність.
Під час прес-конференції у рамках проекту «Медіашкола децентралізації», яку організувала Академія української преси за сприяння Програми «U–LEAD з Європою», кореспонденту нашого видання вдалося поспілкуватися з експертом з комунікацій Житомирського центру розвитку місцевого самоврядування Дмитром Климентом.
[caption id="attachment_36466" align="aligncenter" width="800"]
- Ми робимо ставку на розвиток людського потенціалу, – розповідає експерт. – У громадах сьогодні є і повноваження, і гроші. Вкладати кошти у школи, дитячі садки і дороги потрібно, але ні дороги, ні дитячі садки, ні школи грошей потім не принесуть, щоб підтримувати самих себе. Тому, вкладаючи в людей, ми даємо їм можливість розвиватися, будувати ті підприємства, створювати такі проекти, які будуть їм приносити кошти. У цих проектах вони можуть себе реалізувати та залишити молоді кадри у своїх громадах. Молодь, яка виїжджає, – це ключова проблема регіону.
Як розповідає пан Дмитро, найголовніша відповідальність нових громад – це правильне використання фінансів та ресурсів, щоб у майбутньому вони приносили прибуток і розвиток ОТГ.
Згідно із законодавством України, територіальні громади тепер матимуть такі сфери відповідальності:

місцевий економічний розвиток;
розвиток інфраструктури;
планування розвитку території громади;
вирішення питань забудови території;
утримання та організація роботи культури та фізичного виховання;
житлово-комунальні послуги;
пасажирські перевезення;
громадська безпека;
середня, дошкільна та позашкільна освіта;
медична допомога;
соціальна допомога;
благоустрій.

Наскільки планує бути відповідальною Оваднівська ОТГ?
Відносно планів виконання обов’язків, які тепер покладені на органи місцевого самоврядування громад, та про сфери відповідальності розповів голова Оваднівської ОТГ Сергій Панасевич.
ІНВЕСТИЦІЇ І БЮДЖЕТ
-Сергію Степановичу, розкажіть, будь ласка, про бюджет на майбутній рік. Як триває його розробка? І як плануєте залучати інвестиції у громаду?
-Питання наразі відкрите. Ми зараз по півдня складаємо бюджет. Але зіштовхуємося із проблемами «з трьома невідомими». У нас є багато організацій, які працюють на території Оваднівської ОТГ, а зареєстровані вони поза її межами. Наше спільне завдання – зробити так, щоб вони платили ПДФО у громаду. Згідно з чинним законодавством, так дозволяється робити. Але ви розумієте, що ніхто просто так не захоче нам віддати ці гроші. Задля цього ми зараз готуємо звернення до керівників підприємств, щоб вони почали сплачувати податки у бюджет Оваднівської ОТГ. Окрім цього, ми знайшли людину, яка буде займатися проектами і вже пише їх. Зарплата нараховуватиметься від кількості написаних проектів плюс преміальні, які залежатимуть від виграних проектів. Це робиться для того, щоб людина була зацікавлена своєю роботою і робила все якісно та грамотно. Так само ставимо перед собою завдання, щоб створити по максимуму свої робочі місця у громаді.
РОЗВИТОК ІНФРАСТРУКТУРИ
-Коли і як саме буде створений ЦНАП у громаді? Чи буде він мати власне приміщення?
-Ми плануємо, що до Нового року ЦНАП уже працюватиме. Є відповідальна людина за його створення і роботу. Спочатку центр з надання адмінпослуг перебуватиме на балансі ОТГ, а з часом плануємо, щоб уже працював не залежно від сільської ради. Для ЦНАПу хочемо придбати приміщення, яке знаходиться в центрі с.Овадне, поруч із залізничною дорогою.
-Яка ситуація з дорогами в Оваднівській ОТГ?
-У нас найболючіше питання – центральна дорога, яка з’єднує колишню Білинську сільську раду з Овадним і йде аж до Свійчева. Є багато питань щодо доріг у Гайківській сільраді. Але вже почали вивчати ці питання. У 2017 році ми виділили 600 тисяч гривень на ремонт дороги до Свійчева. Але компанія, яка виграла тендер, не встигає виконувати всі замовлення. Тому поки не відомо, коли буде проведено цей ремонт. Щодо напрямку на Білин, то там дорогу відремонтували.
-Яка ситуація з пасажирськими перевезеннями у громаді? Чи буде відновлюватися рейс у с. Гайки?
-Ведуться переговори з перевізниками, щоб зробити нове сполучення. Плануємо проводити тендер на автобусний рейс. Цей маршрут буде тільки між селами. Автобус може заїжджати у Володимир. Але наше завдання – об’єднати цим сполученням усі села з Овадним. Обов’язково рейс проходитиме через Гайки, Замости і Руду.
-Чи в усіх селах буде централізоване газопостачання?
-Це складне питання. Чи люди ще захочуть той газ? Їм потрібно спочатку розказати, скільки він коштує. Окрім цього, щоб провести газ у село, потрібно декілька мільйонів гривень. Чи варто це робити, якщо з усього села захочуть його підключити декілька людей?
СТРАТЕГІЧНЕ І ГЕНЕРАЛЬНЕ ПЛАНУВАННЯ
-Коли саме і за якими принципами буде визначатися стратегія розвитку громади?
-Ми спочатку проведемо збори і тестування у всіх селах громади. Люди нам розкажуть власне бачення і які проблеми потрібно першими розв’язати. Визначимо, які інвестиції зможемо залучити, а тоді будемо розробляти стратегію розвитку. Долучитися до процесу можуть усі. Але найбільше над цим працюватимуть старости, головний бухгалтер, начальник фінвідділу, депутати і я.
-Чи будуть змінюватися межі сіл?
-Будемо передивлятися застарілі генеральні плани сіл і змінювати їх. У минулих роках внесли зміни у генплани сіл Сусваль і Верба. Однозначно змінюватимуться і межі населених пунктів.
-Чи проводитиметься інвентаризація землі?
-Із нового року обов’язково буде проводитися. Це наші гроші.
КУЛЬТУРА
-Як розвиватиметься культура в Оваднівській ОТГ? Чи буде від’єднуватися від району? Яка ситуація з установами культури у громаді?
-Рішенням сесії ми плануємо забрати на своє утримання і організацію роботи у сфері культури та фізичного виховання. Зокрема ми вже відвідали село Ягідне з концертом та одночасно провели збори селян. У Красноставі відбувається заміна вікон, у Свійчеві запланований поточний ремонт Будинку культури. У Білині проводяться роботи із системою опалення. У Гайках клуб у непривабливому стані. Там навіть немає жодного крісла, щоб сісти. За зиму плануємо усе відремонтувати. Для цього хочемо написати проект.
ОСВІТА
-Чи створюватиметься опорний заклад? І що буде з фінансуванням ОТГ?
-Що від того зміниться, якщо замінити вивіску на школі? Нічого. Згідно із законодавством, для опорного закладу потрібно 250 дітей, а у нас тільки 123. Я просто не бачу доцільності. Відносно фінансування, то запевняю, що кошти будемо виділяти на всі 100%. Але кількість робочих місць, швидше за все, зменшиться. Тому також нам потрібно думати, куди цих людей працевлаштувати.
-Яка ситуація із довезенням дітей до шкіл?
-У Галинівці є шкільний автобус. Тому проблем там немає. Є невелика проблема у Гайківській сільраді. У будь-якому випадку ми будемо купувати ще один шкільний автобус.
ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я
-Чи плануються зміни у роботі ФАПів, адже вони тепер також будуть фінансуватися з місцевого бюджету?
-Ми плануємо з лікарями і завідувачами ФАПів відвідати громади, у яких вже певний час медицина перебуває на їхньому балансі. Хочемо вивчити ситуацію. А потім як лікарі вирішать, так і буде.
-Чи планується створення пункту швидкої медичної допомоги?
-Згідно із законодавством, швидка допомога повинна бути при амбулаторіях. Найперше завдання у нас буде забезпечити всі ФАПи й амбулаторію обладнанням, щоб вчасно приходити на допомогу нашим людям. Для цього також будемо писати проекти.
(У публікації використані матеріали )
Олексій Біянов, м. Житомир – с. Овадне, Володимир-Волинський район

Розділ новин: 

Коментарі