Талановитий художник Мирослав Зубінський стояв біля витоків місцевої художньої школи

Публікації

Мальовничі пейзажі митця представлені в експозиції Володимир-Волинського історичного музею.
Одна з понад двох сотень вулиць у Володимирі названа на честь Мирослава Зубінського. У квітні цього року виповнюється 114 років від дня народження талановитого митця. Який же слід залишив цей чоловік в історії волинського живопису, як склалася його доля?
З автобіографії, написаної Мирославом Григоровичем, ми дізнаємося, що митець народився 8 квітня 1905р. в с.Жашкові Золочівського повіту Тернопільського воєводства. На початку 20 століття ці землі належали до Австрійської імперії.
Батьки майбутнього художника походили з бідного селянства. Батько працював службовцем у податковій інспекції. Згодом вийшов на пенсію.
У 1912 р. Зубінський пішов до школи, а у 1928 р. закінчив вчительську семінарію у Львові. З 1929 до 1930р. навчався у Львівській художній школі Олекси Новаківського – талановитого українського художника першої половини 20ст, організатора першої на Західній Україні художньої школи. У Мирослава Григоровича був видатний учитель і це відбилось на творчості володимирського митця.
Одночасно з навчанням Зубінський трудився помічником декоратора в польському театрі у Львові. У 1930-1935рр. він активно займався малюванням. У 1936р. одружився з Тетяною Миколаївною з родини Саковичів. Відтоді переїздить мешкати до села Блаженик Вербського району, там займався господаркою.
З 1939 р. працював директором школи у Блаженику – це був початок його педагогічної діяльності, якій митець присвятив чимало років свого життя.
Зубінський був талановитим художником, отже, мав що передати дітям. З розповідей його сучасників та учнів дізнаємося, що маляр був людиною доброї душі, спокійної вдачі, і, як ведеться у таких випадках, учні часто капостили вчителю. Але він любив їх, і ця любов була взаємною. Зубінський живе у спогадах своїх уже сивочолих учнів і дотепер. Зокрема, добре згадує про нього його учень нині поважний викладач педколеджу імені А.Кримського Олексій Кумецький. Він розповідав, що у сім’ї Зубінських зберігалася картина відомого російського художника Миколи Врубеля. Справа в тім, що у Володимирі жила старенька жінка, яка була служницею у відомого генерала Мандрики та його сестри Софії. Свого часу Софія Мандрика позувала відомому художнику. Врубель намалював її портрет. Оскільки генерал був бездітний, то картину успадкувала служниця. Від неї робота потрапила до Мирослава Григоровича. Його син Олег навчався у Львівському медичному інституті, і коли не зміг здати екзамен, привіз професору у подарунок згадану картину. Викладач не повірив, що то оригінал Врубеля. Тоді молодий чоловік продав полотно Київському музею російського мистецтва, де воно зберігається і нині.
З 1 квітня 1944 р. до 30 липня 1945р. Мирослав Зубінський служив у лавах Червоної Армії. Він надсилав дружині Тетяні Миколаївні листи, сповнені любові, щирості та чоловічої турботи про сім’ю. Деякі з них зберігаються у фондах нашого історичного музею, як і картини митця.
У 50-х роках минулого століття Мирослав Зубінський викладав малювання у місцевій школі №1, а згодом працював уповноваженим та завідувачем філіалом Володимир-Волинської філії обласного товариства художників.
Заслуга нашого талановитого земляка ще й у тому, що він організував здібну молодь для роботи у художній студії, отже, поряд з Миколою Букатевичем Мирослав Григорович був біля витоків місцевої художньої школи.
Основна тематика творів митця – це пейзажі Володимирщини, натюрморти.
Помер Мирослав Зубінський у 1978 році і похований поряд з дружиною та матір’ю на Ладомирському кладовищі.
Не повинна заростати стежка до могили митця. Добре, що директор художньої школи Адам Михалик та його однодумці доглядають це місце поховання.
Людина живе доти, допоки жива пам’ять про неї. І продовжує жити у своїх роботах. Колись Максим Горький сказав, що якість картини не завжди залежить від фарб, але велике значення має особистість художника. Добра душа Зубінського відчутна в кожному з його витворів
Тож завітайте при нагоді до Володимир-Волинського історичного музею і відчуйте насолоду від робіт Мирослава Зубінського.
Богдан Янович, науковий співробітник Володимир-Волинського історичного музею

Розділ новин: 

Коментарі