Журналісти не завжди попереджають про свій прихід. Часто вони приходять туди, де їх не чекали, щоб висвітлювати події та показувати факти такими, якими вони є. Чи могла б бути журналістика четвертою владою за інших умов? Чи не перетворилася б на інструмент пропаганди та маніпулювання, якби висвітлювала тільки те, що їй диктують зверху?
Учитель початкових класів ЗОШ №5 Ольга Наконечна ще з 2012 року намагається відстояти свої законні права. Справа у тому, що два роки тому вона почала займатися з особливою дитиною, яка потребує індивідуального навчання. Ольга Володимирівна дізналася, що таким вчителям підвищуються посадові оклади на 20 відсотків. Однак в нашому місті про це, схоже, й не чули. Вчитель почала піднімати це питання.
-Спочатку в усній формі зверталася до дирекції школи, бухгалтера, начальника міського управління освіти, - розповідає Ольга Володимирівна. - В березні 2014 року написала заяву на ім’я начальника управління освіти Володимир-Волинського міськвиконкому Дмитра Здіховського, в якій просила повідомити причини невідповідності у 2012-2014 роках посадових окладів працівників освіти, зокрема, педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів для дітей і підлітків, які мають вади у фізичному чи розумовому розвитку, потребують особливих умов виховання або тривалого лікування (в тому числі при індивідуальному навчанні таких дітей), в частині підвищення посадових окладів на 20 відсотків, відповідно до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти (затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93р. №102, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 травня 1993 року за №56, із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства освіти і науки №471 від 11.06.2007). Цей лист-запит управління освіти направило голові обкому профспілки працівників освіти і науки України. Відповідь не забарилася. У ній повідомляється, що вчителі такі надбавки повинні отримувати.
Ольга Наконечна, дізнавшись, що «болюче» для неї питання нарешті розглядатиметься на колективних зборах, запросила на них журналістів нашої газети.
Такої «теплої» зустрічі працівники редакції не очікували. Збори педагогів навчального закладу були схожі на збори в якійсь секретній організації, куди стороннім – пресі та представникам люстраційного комітету (Ольга Наконечна запросила ще й Світлану Дубицьку) – вхід заборонено.
Деякі вчителі-інтелігенти, які вчать дітей не вигукувати з місця, самі цього не дотримувалися, кидали в наш бік різноманітні коментарі та запитання. «Ви звідки?», «Чому ви прийшли?», «Звідки ви знали про збори?», «Хто вас запросив?», «Ми не хочемо, щоб про нас писали», «Покажіть посвідчення», «Ви й по інших школах ходите на такі збори?», «Чому ви не прийшли до нас на останній дзвінок, не написали про табір?»… Кому відповідати, ми не знали. То одному, то іншому намагалися щось пояснити, та не надто виходило, оскільки нас майже не чули.
Коли стало зрозуміло, що нас навряд чи впустять, і, щоб зафіксувати порушення прав журналістів, працівник редакції дістала камеру з футляра, вставила в неї акумулятор та почала зйомку, це деяких педагогів обурило ще більше. Було вирішено провести голосування: залишатися пресі на відкритих зборах колективу державної установи чи ні. Більшість проголосувала «Проти». Раптом прозвучала думка підрахувати кількість присутніх, аби виявити, чи легітимні такі збори взагалі та їх рішення. Оскільки вчителі з таким зіштовхнулися вперше, то навіть вирішили піти зателефонувати до юриста й порадитися, чи впускати пресу. «Зараз ми вам дамо відповідь» - промовила голова профспілки Ірина Іщенко й також вийшла з кабінету. Ми вирішили зачекати в коридорі. Через деякий час Ірина Іщенко озвучила коментар юриста, до якого педагоги телефонували. Сказала, що сторонні не будуть присутні на зборах, якщо більшість колективу за це проголосує й буде складений відповідний протокол. Ось тоді почав збиратися колектив, запросили до кабінету навіть працівників, які в коридорі робили ремонт.
Ольга Наконечна через ситуацію, що склалася, зателефонувала до начальника міського управління освіти Дмитра Здіховського, який приїхав до школи за декілька хвилин. Він увійшов у кабінет і став висловлювати свою думку стосовно того, чи можуть бути присутніми на зборах журналісти. Ми увімкнули камеру знову, оскільки тема розмови стосувалася нас безпосередньо. Дмитро Андрійович сказав: «Журналісти мають право висвітлювати все, що відбувається в місті. Однак якщо більшість колективу проти того, щоб вони були присутні, потрібно підписати протокол – і преса повинна буде покинути кабінет». Деяких вчителів продовжувала дратувати камера. Вони заявляли, що не хочуть, аби їх знімали, забороняли це робити, вказували, що порушуються їхні конституційні права, оскільки людина, що знімає, не має редакційного посвідчення. Хоча в Конституції йдеться: «Кожен (!) має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб на свій розсуд». Вчитель фізкультури Богдан Власюк спробував закрити камеру рукою. Категорично не хотів потрапити в об’єктив завгосп Григорій Токовий, який вийшов з кабінету. В процесі нашого спілкування у працівника редакції двічі з рук забирав камеру й просив стерти записи учитель історії Олександр Токовий. Після цього ми зателефонували на номер 102.
Наряд міліції і депутат міської ради Віра Чайковська-Тарликова приїхали майже одночасно. В коридор вийшов директор школи Анатолій Кореневський, який весь цей час стояв осторонь всього, що відбувалося, зберігав, так би мовити, нейтралітет, а також начальник міського управління освіти Дмитро Здіховський. Усі коротко обговорили проблему і прийняли спільне рішення: журналісти можуть бути присутніми на зборах, але відмовитися від відеозйомки. Правоохоронці спостерігали за тим, що відбувалося, і поїхали, не взявши у нас пояснень. Зателефонували з міліції наступного дня і запросили у відділок, де ми описали ситуацію, що склалася, й пояснили, чому довелося викликати правоохоронців.
Зміни до колективного договору по двох пунктах були внесені більшістю голосів. З вересня 2014 року вчителі отримуватимуть доплату за «престижність професії» до 20% посадового окладу та за індивідуальне навчання особливих дітей 20% посадового окладу. Дмитро Здіховський повідомив, що вчителі, які не отримували доплати за навчання особливих дітей, можуть заявити до суду.
Директор школи також виступив із словом і просив надалі працівників преси повідомляти про свої візити.
Ситуацію коментують фахівці
Спеціаліст із питань праці управління праці та соціального захисту населення Володимир-Волинського міськвиконкому Наталія Антонюк:
-В колективному договорі в розділі «Оплата праці» в додатках має бути обумовлена надбавка педагогічним працівникам, які займаються індивідуальним навчанням з дітьми, котрі потребують особливих умов виховання або тривалого лікування.
-Хто повинен стежити за змінами в законодавстві, що стосується оплати праці вчителів, і слідкувати, аби були внесені зміни до колективного договору?
-Дирекція школи і уповноважений від колективу (голова профспілкового комітету) повинні стежити за змінами в законодавстві, на колективних зборах розповідати про ці питання – й колектив має прийняти рішення про внесення змін до колективного договору.
Начальник управління освіти Володимир-Волинського міськвиконкому Дмитро Здіховський:
-Питання щодо підвищення посадових окладів на 20 відстотків учителям, які займаються з особливими дітьми, що потребують індивідуального навчання, нечітко прописане в Законі, і кожен по-своєму може його трактувати. Ольга Наконечна підняла питання оплати праці, й ми звернулися до обкому профспілки працівників освіти і науки України, в управління освіти і науки Волинської ОДА, які дали певні роз’яснення. Згідно із законом, якщо є певні розходження у трактуванні, то рішення приймається в бік покращення. Управління освіти дало доручення провести збори педагогічних колективів шкіл міста і внести зміни до колективних договорів, тому з 1 вересня 2014 року педагогам міста, що займаються індивідуальним навчанням дітей, які мають вади у фізичному чи розумовому розвитку, потребують особливих умов виховання або тривалого лікування, буде збільшено посадові оклади на 20 відсотків.
Голова Комітету громадської люстрації Володимир Грек:
-Коли адміністрація і чиновники відчувають, що громадськість починає здійснювати тиск, то чинять згідно із законом. Дана ситуація є системною, бо адміністрація чи то бюджетних установ, чи приватних підприємств намагається використовувати ситуацію на свою користь. Ми звикли жити в тоталітарному суспільстві. За більш ніж 20 років незалежності нічого не змінилося: всі чиновники відчувають себе великим начальством і всі мають працювати, як ці чиновники скажуть. Я взагалі не розумію, як можна не допускати журналістів на відкриті збори?!
Адвокат Григорій Пилипюк:
-У даній події я вбачаю ознаки кримінального правопорушення – перешкоджання законній діяльності журналіста.
Валентина Тиненська, м.Володимир-Волинський
Реклама
Посягання на право преси на висвітлення інформації докотилося зі сходу на захід. Першими у цьому стали представники колективу ЗОШ №5 міста володимира-волинського
Розділ новин:
Коментарі