Хто такі «Kalush Orchestra» та чому їхня перемога на Євробаченні важлива для України?

Хто такі «Kalush Orchestra» та чому їхня перемога на Євробаченні важлива для України?
Хто такі «Kalush Orchestra» та чому їхня перемога на Євробаченні важлива для України?

Учасники досить популярного гурту, який об’їздив багато міст України і виступав у нашому древньому Володимирі, донедавна не могли здогадуватися, що поїдуть до Турина на Євробачення. Але їм вдалося досягти цієї мети, навіть попри те, що в Україні почалася війна.
Історія популярності
Гурт «Kalush» створений у 2019 році. Названий на честь Калуша – невеликого міста в Івано-Франківській області, звідки родом фронтмен гурту Олег Псюк.
«Більшість усіх подій мого життя відбувалися в Калуші. Я дуже люблю менталітет цих людей, плюс мені дуже подобається, як звучить Калуш. «Kalush» – це щось серйозне», - розповідає ВВС 27-річний Олег Псюк.
Будучи підлітком, фронтмен гурту допомагав будувати, копати криниці та насолоджувався музикою. Закінчив Львівський лісотехнічний університет і мріяв співати з Емінемом. Мама Псюка, Стефанія, згадала в інтерв’ю, що в його кімнаті завжди можна було почути, як він читає реп.
У 2019 році Олег написав у фейсбуку, що збирає хіп-хоп-гурт. Він це зробив. Через два роки пісні «Kalush» набрали десятки мільйонів переглядів на ютубі, співпрацювали з Альоною Альоною та «Океаном Ельзи», а також уклали контракт із великим американським лейблом «Def Jam».
Їхня пісня «Додому» розлетілася по всій країні. Музиканти поїхали на Євробачення і перемогли. Музичний критик Ігор Панасов назвав гурт щасливим моментом для української музичної індустрії, оскільки талант поєднується з раціональним бізнес-підходом. За його словами, починаючи з пісні «Зоря» (випущена в листопаді 2020 року), «Калуш» іде найрозумнішим шляхом – поєднання хіп-хоп-естетики з чіткими, прозорими мелодіями та ліризмом. На думку критиків, ця гнучкість дала їм можливість знайти спільну мову з дуже різними виконавцями і писати з ними більш-менш переконливі пісні: з Христиною Соловій, Джеррі Хейлом, «Океаном Ельзи», новою інді-зіркою «Tember Blanche». Хоча найвідоміший трек «Додому» репера Skofka. У цій постановці «Kalush» поєднує хіп-хоп із піснями у стилі, який залишається близьким для широкої української аудиторії, зазначив Панасов.
Продюсер Денис Путінцев вважає, що «Kalush» чудово співає українською мовою і в багатьох випадках зміст їхніх пісень перебиває російську аудиторію.
Через два роки після створення «Kalush» музиканти започаткували паралельний проєкт «Kalush Orchestra» – хіп-хоп-гурт, орієнтований на реп з народною тематикою та українською автентикою.
Співачка Аліна Паш перемогла на національному відборі Євробачення в лютому 2022 року, але була дискваліфікована за недостовірну інформацію про поїздку до анексованого Криму. І у фінал представляти Україну відправили гурт «Kalush Orchestra», який посів друге місце, хоча його учасники заявляли про непрозорий процес підрахунку голосів, наполягаючи, що за них проголосувало більше людей.
У Євробаченні у складі «Kalush Orchestra» взяли участь: Олег Псюк, Тимофій Музичук, Саша Таб, Віталій Дужик, Ігор Діденчук.
Троє учасників гурту – із Волині!
Тимофій Музичук – вокаліст і сопілкар, родом із села на Волині. Фольклорний мотив пісні і соло на сопілці пісні «Стефанія» з’явилися саме завдяки йому. Мама Тимофія – викладачка гри на бандурі у музичній школі, у бабусі був фольклорний ансамбль, а він сам за освітою музикант-фольклорист.
«Чому пісня від України на Євробаченні має фольклорне забарвлення? Я виріс на цій музиці. Як може бути інакше?» - каже Тимофій.
На сцені Євробачення Музичук виступав у гуцульському строї початку ХХ століття. У графіці номера – силуети з українськими орнаментами та заплакані очі матері.
Перед виступом сина Світлана Музичук намагалася заспокоїти себе співом. Жінка розповіла, що переживає одразу за двох своїх синів: Тимофія, який співав за Україну, і за молодшого Назара, який зараз боронить Батьківщину.
Жінка – викладачка гри на бандурі. Саме вона і прищепила старшому синові  любов до музики. У музичну школу Тимофій їздив за шість кілометрів від їхнього села, вчився грати одразу на кількох інструментах. «Він пішов на баян, а через деякий час – ще на сопілочку. Я його скрізь за собою, так як мама-музикант», - розповідає Світлана Музичук.
Повірити в те, що за Тимофієм ці слова зараз наспівує весь світ, батьки й досі не можуть. «У мене тут щось вистрибує, гордість розпирає», - кажуть батьки.
Загорнувшись у прапори, на екрані телевізора намагалися спіймати погляд сина. Сльози на очах з’являться не лише у матері, а й у батька.
За хлопців уболівала і родина іншого учасника – Віталія Дужика. Після оголошення результатів конкурсу батьки не стримували емоцій.
У ту переможну ніч пані Світлана дуже чекала на дзвінок від сина. І поки він був ще на сцені, не втрималася і написала йому повідомлення. Жінка впевнена:  після перемоги у конкурсі мусить бути інша – головна, на полі бою. «Україна переможе», - каже вона, бо цього чекає найбільше за все. 
Цікаво, що троє учасників «Kalush Orchestra» викладали у Гіркополонківській музичній школі (нині – Дитяча школа мистецтв Боратинської сільської ради). 
«Уся країна радіє перемозі, яку здобули наші представники на музичному фронті. Для Боратинської громади ця звістка є вдвічі приємною, адже троє учасників гурту «Kalush Orchestra» у різні роки працювали у Гіркополонківській дитячій музичній школі (нині – Дитяча школа мистецтв Боратинської сільської ради). Свого часу Тимофій Музичук, Ігор Діденчук та Віталій Дужик навчали музичного мистецтва юних жителів Боратинської громади», – повідомили на офіційному сайті сільради. 
Окрім цього, з одним учасником сталася прикра пригода, якою він також поділився із журналістами.
Віталій Дужик минулоріч у центрі міста виконував бітбокс на сопілці, що неабияк обурило місцеву мешканку. Про це на своїй сторінці у фейсбуку написав Максим Благовірний.
«Бітбокс-сопілкомотив зі «Стефінії» виконує лучанин Віталік Дужик, і він виступає на «Eurovision Song Contest». Почув його біт минулого літа на вулиці Лесі Українки. Пригадую, тоді вибігла старших років жіночка і кричала до Віталія, який грав на сопілці: «Пішов звідси, зара міліцію викличу, в мене дозвіл від міськради».
А ще на сцені був Килиммен – учасник гурту, який танцює брейкданс у костюмі килима. Його називають уособленням духу українських килимів. Він не показує свого обличчя.
Олег Псюк на Євробаченні – у буковинському кептарі початку ХХ століття і рожевій панамі, яку він ніколи не знімає. Без панами його можуть і не впізнати. Як тільки Олег одягає панаму, його відразу оточує натовп фанатів. 
Пісня, яку «Kalush Orchestra» співав на Євробаченні, присвячена матері Олега Псюка – Стефанії
Вона живе у Калуші, працює продавчинею у магазині й була страшенно рада, що цього року на Великдень син приїхав додому. Два Великодні Олег Псюк пропустив через роботу в гурті.
Про пісню на свою честь Стефанія Псюк дізналася лише тоді, коли «Kalush Orchestra» взяв участь в українському національному відборі на Євробачення. «Коли почали питати, де знайти Стефанію, я не подумала, що то пісня для мене. Вирішила, що то хтось переплутав ім’я його дівчини Саші на Стефанію. А пізніше, як виставили уривки пісень-претендентів на Євробачення, зрозуміла, що це для мене. Почула інтерв’ю, як Олег говорив, що пісня для мами. Звісно ж, плакала… Олег мій все любить сюрпризи», - розповіла Стефанія Псюк в інтерв’ю журналістам.
«Пісня була написана до війни, й це була просто пісня про маму. Але зараз вона здобула багато нових значень. Багато людей сумують за своїми матерями або сприймають як символ «Україна – моя мати». Тому ця пісня дуже близька для всіх», - каже Олег Псюк.
Довга дорога на Євробачення
Коли почалася війна, музиканти поверталися з концерту у Дніпрі. Новини застали їх у дорозі. Перед кожним із них постав вибір, що робити далі. Один із музикантів Святослав Гнатенко пішов воювати. Воюють тато і брат Тимофія Музичука. Решта почали волонтерити.
«Я багато думав, чим можу бути максимально корисним для країни. Я не служив в армії, ніколи не стріляв і подумав, що, можливо, я можу бути кориснішим у чомусь іншому. Тоді й відкрив свою волонтерську організацію. Ми допомагаємо з прихистком, із ліками, із транспортом», - розповідає Псюк.
За день гурт отримував десятки прохань про допомогу від військових і переселенців про житло, продукти та евакуацію людей. І під час репетицій хлопці постійно були на волонтерській роботі.
У березні стало відомо, що учасники від України на фінал у Турин усе ж поїдуть. «Kalush Orchestra» зібралися на вуличному концерті у Львові й почали свою довгу мандрівку на Євробачення. Олег Псюк каже, що навіть під час війни Євробачення важливе: «Нашу культуру хочуть знищити, а ми тут, щоб показати, що вона – жива. Наша музика жива і красива». І, за його словами, він розуміє, що це дуже велика відповідальність.
«Хлопці хвилювались, вони були просто у шаленому напруженні. Було таке відчуття, ніби від кожної їхньої ноти залежить допомога Україні. Вони розуміють, наскільки у них велика місія – представляти Україну під час війни. Вони розуміють, наскільки важливі їхні слова і як їх почує світ», - розповідає   кореспондентка «ВВС News Україна» Вікторія Жуган після кількох тижнів зйомок із «Kalush Orchestra».
Через війну Україна запросто могла відмовитися від Євробачення або надіслати виступ у записі, правила конкурсу таку можливість передбачають, розмірковує у фейсбуку музичний оглядач Філ Пухарєв. «Але не відмовилася. І це рішення чудово характеризує наш настрій і позицію у війні з Росією. Ми будемо битися до останнього, але не відступимо. І будемо робити це без рукозаламувань та сліз, із ентузіазмом і гарним настроєм. Ми маємо перемогти чесно», - пише критик.
Перед поїздкою у Турин «Kalush Orchestra» мав тур Європою. Виступали в Ізраїлі, Нідерландах, Іспанії та Польщі, де збирали гроші на допомогу Україні.
Перемогли, хоч і ризикнули участю в конкурсі, заявивши зі сцени про Азовсталь
У Турині «Kalush Orchestra» дали сотні інтерв’ю, заспівали «Стефанію» з багатьма конкурсантами, у готелі у мультиварці варили гречку і прямо в номері записали разом з Jerry Heil пісню-подяку Анджеліні Джолі за візит до України.
Цей рік для Євробачення називають переломним, адже організатори, які завжди наголошували, що конкурс поза політикою, відсторонили від «Євробачення» росію та Білорусь. На початку росіянам навіть заборонили голосувати за інших учасників цьогорічного конкурсу.
В останні дні перед фіналом у соцмережах під постами «Kalush Orchestra» писали тисячі коментарів із закликом до музикантів зі сцени Євробачення заявити про ситуацію на Азовсталі, де в оточенні перебувають українські бійці. І вони це зробили. Після виступу у фіналі «Kalush Orchestra» зі сцени закликав допомогти Україні, Маріуполю та Азовсталі. Правилами конкурсу заборонені політичні гасла, але Олег Псюк заявив, що йому було байдуже, чи його дискваліфікують після цих слів.
На пресконференції іноземні журналісти запитали у музикантів, що значить цей заклик. «Якщо ви не знаєте, у нас велика біда. Це горе нашої країни. Війна. Більше тисячі людей оточили з усіх боків (у Маріуполі – ред.). Вони не можуть вийти з Азовсталі. Що ми можемо зробити? Поширити інформацію. Якщо кожен звернеться до урядів своїх країн, то це може допомогти», - заявив Олег Псюк.
Як виявилося, заява Олега дуже зацікавила глядачів Євробачення, яких було понад 200 мільйонів у всьому світі. Пошукові запити слів Маріуполь та Азовсталь у гуглі зросли у рази.
Наступного дня після своєї перемоги «Kalush Orchestra» випустив новий кліп на пісню «Стефанія», який знімали у понищених війною Ірпені, Бородянці, Бучі.
«Якщо Стефанія тепер є гімном нашої війни, я хотів би, щоб вона стала гімном нашої перемоги», - заявили у гурті.
 

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: