«А чому розплачуватися за чужу помилку тепер маю я?»

Не розуміє житель села Верхнів Іваничівського району Олександр Шарлай, який втратив тримісячну суму пенсії через те, що 19 років тому при обміні паспорта в міграційній службі переплутали назву місяців «июль» та «июнь».
-Усі ці дев’ятнадцять років я вільно користувався документом, часто їздив у відрядження, ночував у готелях, неодноразово звертався в різні державні та банківські установи, де необхідно було пред’являти паспорт, і ніколи не виникало жодних проблем, - розповідає чоловік, завітавши в редакцію нашого тижневика. – Всі мої перипетії почалися після того, як, досягнувши відповідного пенсійного віку, в кінці червня минулого року звернувся в Іваничівське відділення Пенсійного фонду, щоб мені призначили пенсію. Отримавши там список потрібних документів, привіз їх у Пенсійний фонд уже в липні. Працювала зі мною спочатку інспектор на ім’я Зоряна. Передивившись усе, що я привіз, вона сказала, що потрібна ще довідка з кодами професій від заводу СТО, де я пропрацював багато років, та з ливарного заводу. Я привіз і цю довідку, а також свідоцтво про народження. Тоді Зоряна повідомила, що йде у відпустку і далі мою справу вестиме її колега Валентина. А та, передивившись документи, сказала, що паспорт мій не дійсний і мені треба буде виготовляти новий, бо на сторінці, де всі дані записані російською мовою, є помилка. Я народився 30 липня, а згідно з цим записом виходить, що 30 червня. Новий документ, уже ID-карту, я отримав за десять днів, подав рекомендованим листом запит в Іваничівське відділення міграційної служби стосовно видачі довідки-підтвердження про необхідність заміни паспорта через помилку, але відповіді й досі не отримав. Словом, поки втрясалася вся оця паперово-бюрократична тяганина, довідку про прийом документів мені видали лише 3 листопада. І хоч заяву про призначення пенсійних виплат та всі інші документи, крім паспорта, я подав ще в липні, пенсію мені нарахували лише з листопада. Після цього я звернувся в Іваничівське бюро безоплатної правової допомоги, де мені порадили подавати до суду і порекомендували безплатного адвоката. Той попросив принести копії документів, затребував деякі виписки з Пенсійного фонду і пообіцяв свою допомогу та сприяння. Але минуло вже більше двох місяців, а справа моя так і не зрушила з місця. Телефон юриста або ж не відповідає, або поза зоною, – розповідає Олександр Васильович.
-Ніякої інформації по телефону я не надаю, - відповів на запитання стосовно того, як просувається справа Олександра Шарлая, адвокат із центру безоплатної правової допомоги смт. Іваничі Михайло Колєсов.
-Наш відділ не займається нарахуванням пенсій, ми лише приймаємо і оформляємо документи, - зауважила завідувач сектору з обслуговування громадян об’єднаного управління Пенсійного фонду в Іваничівському районі Валентина Бабусюк. – І діяли ми в межах законодавства України, зокрема на підставі постанов головного управління Пенсійного фонду №22/1 від 25.12.2001р. і №13/1 від 30.07.2015 р., які відображають порядок прийому та оформлення документів на призначення пенсії. Згідно з цими документами, якщо в паспорті є якась помилка, навіть коли це одна буква, він вважається недійсним. Зі свого боку ми зробили все можливе, щоб пришвидшити цей процес: проконсультували Олександра Васильовича, допомогли йому скласти звернення в міграційну службу про встановлення факту помилки та необхідності обміну документа. І не наша провина, що там так довго тягнули з відповіддю.
-На жаль, це вже не перший випадок, коли в людини виникають проблеми через якусь букву чи цифру в документах, - роз’яснює начальник бюро безоплатної правової допомоги шахтарського міста Вікторія Скриннік. – А все тому, що коли людина ставить підпис за отримання документа, вона не перевіряє, що в ньому написано. Проте особу можна ідентифікувати не лише за паспортом В моїй практиці нещодавно був аналогічний випадок: бабуся похилого віку тривалий час жила за кордоном і мала паспорт ще часів СРСР. І коли повернулася в Україну, то витратила рік на виготовлення нових документів, пройшовши серйозну перевірку в СБУ, але пенсію їй нарахували за весь цей період. Тому я радила б чоловікові подати письмове звернення на ім’я начальника Нововолинсько-Іваничівського об’єднаного управління ПФУ (з обов’язковою реєстрацією заяви), щоб йому надали роз’яснення, на підставі яких нормативно-правових, локальних державних актів йому не виплачується пенсія за серпень – жовтень 2017 року.
Є і ще одна проблема. Як пояснила адвокат Юлія Свередюк, подібні судові справи розглядаються в Луцьку. І судовий збір, який має сплатити позивач до суду, становить 720 грн.+ витрати на дорогу, в т. ч. й для адвоката, який навряд чи захоче добиратися в обласний центр власним коштом. А якщо врахувати те, що довідка про прийом документів у ПФ датована третім листопада, то справу чоловік може й не виграти. І при тій сумі пенсії (трішки більше півтори тисячі гивень), яку йому нарахували, як кажуть у народі, «шкурка вичинки не варта».
Ксеня Лучко, м. Нововолинськ

Розділ новин: 

Коментарі