Що робити для того, аби восени дорахуватися всіх курчат

Фото 3На численні прохання громадян щодо збереження молодого поголів’я домашньої птиці інтерв’ю нашому кореспонденту дав начальник Володимир-Волинської районної лікарні ветеринарної медицини Євген Антонюк.
-Євгене Остаповичу, прислів’я радить рахувати курчат восени, тобто в період, коли молоде поголів’я зміцніє і підросте. Проте сьогодні в районі, особливо в селах, спостерігається майже катастрофічна загибель молодняка. Яка загальна статистика захворюваності домашньої птиці в районі?
-Статистичні дані, на жаль, невеселі. Практично гине 10 відсотків молодняка птиці. Це значно вищий показник смертності, ніж був у минулі роки. Причини, звісно, різні. Це і екологічна ситуація, і певна халатність самих господарів.
-Які хвороби домашньої птиці є на даний час найпоширенішими, як з ними боротися?
-Найнебезпечнішою на даний час є хвороба Ньюкасла, яку в народі називають чумою. Це вірусне захворювання, і вірус надзвичайно стійкий. У трупах загиблої птиці він зберігається до місяця, а в заморожених тілах – до двох місяців. Ось чому мертву птицю не можна викидати на смітники, давати собакам. Інкубаційний період захворювання триває від одного до п’яти днів. У птиці, що захворіла, спостерігається пригніченість, втрата апетиту, різке підвищення температури тіла, хрипи, витік із дзьоба. Птиця ніби співає, опускає крила. Гостра форма хвороби властива курчатам, а дорослі кури вже не хворіють так блискавично. У них проявляється атенічна або хронічна форма, яка триває 10-15 днів. У хворих курей падає несучість, але доросле покоління гине менше. Крім того, птицю вражають ще такі захворювання, як ларинготрахеїт, вірусний пастерельоз, яким хворіють кури, iндики, фазани, а бактеріальним страждають і водоплавні. При цих хворобах виникають запальні процеси в легенях, спостерігається понос, порушення координації. Однак ці хвороби лікуються.
-Отож, давайте повернемось до чуми, оскільки вона є найнебезпечнішою і до того ж прогресує. Як боротися з цим підступним захворюванням?
-Це захворювання лікувати практично пізно. А тому найкращим способом боротьби є профілактика у вигляді вакцинації. І я б дуже хотів, щоб населення району це усвідомило і не легковажило вакцинацією. Вакцинується 5-кілометрова зона поширення хвороби. Вакцина придатна лише 4 години, а тому слід дотримуватися певного режиму вакцинації. Це дуже важливо. Процедуру проводять добавлянням розведеної вакцини у воду або закапуванням у дзьоб. Ввечері напередодні вакцинації птицю слід нагодувати і воду злити. Вранці налити воду з розведеною вакциною (на кількість птиці дається певна норма). Якщо птиця вип’є 40мл такого розчину, то на 85 відсотків вона матиме імунітет проти чуми. Курка після вакцинації нестиме імунні яйця. Щоб зберегти курчат, потрібно після трьох днів їхньої появи на світ, коли пройде природний добір, вакцинувати їх. Куплені курчата вакцинуються відразу. Необхідно дотриматися карантину, тобто три дні не допускати спілкування курчат з іншою птицею. Після проведення вакцинації слід добре помити руки і змінити одяг, бо на ньому може залишитися вірус захворювання, який перенесеться іншим птахам. Через 4 місяці ревакцинацію необхідно повторити.
-Нещодавно в районі проводилась акція – населенню роздавали безкоштовну вакцину. Кому ми повинні дякувати за такий благодійний крок?
-Враховуючи неблагополучну ситуацію щодо захворювання птиці в районі, наша ветеринарна лікарня звернулася по допомогу до Аліни Сич, директора птахофабрики, яка виділила вакцину голландського виробництва для безкоштовного забезпечення населення. Користуючись нагодою, від себе особисто і від працівників ветлікарні, а також від усього населення району щиро дякую пані Аліні за таку допомогу.
-Євгене Остаповичу, щоб зайвий раз не відволікати вас від справ, принагідно згадаємо і про захворювання великої рогатої худоби.
-Найнебезпечніші – це сибірська язва, проти якої систематично проводиться вакцинація, лейкоз та туберкульоз. Лейкоз, на жаль, невиліковний. У ветеринарних аптеках міста є чимало препаратів для підтримки здоров’я тварин і птиці.
За порадою Євгена Антонюка звертаємося до директора ВКФ «Ветмедицина» Леоніда Білоуса.
-Я не хочу повторюватися, – сказав Леонід Анатолійович, – але найкращим способом профілактики захворювань домашньої птиці та тварин є вакцинація. Вакцину можна придбати в аптеках ветеринарної медицини. Крім того, у нас є досить широкий асортимент сучасних медичних препаратів, які допомагають птиці та тваринам швидше одужати. Для птиці це «Байнерил», «Ендрофлоксацин-100», «Тілозомікол», новий препарат «Бровахом», «Бровасетол». Усі ці препарати додаються до води. Слід зауважити, що ці ліки є сертифіковані та продаються лише в аптеках, а тому не раджу купувати на базарі, щоб уникнути підробки. Звертайтеся до нас у разі потреби. Завжди раді допомогти.
Антоніна Булавiна, м.Володимир-Волинський

Напишіть відгук

Увійти за допомогою:

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>