Дата публікації: 08.08.2019
Поділитись

Щоб немовля росло здоровим, годуйте його грудним молоком

Материнське молоко – незрівнянний еліксир життя, виготовлений природою для задоволення потреб дитини.

Лікар-неонатолог Володимир-Волинського ТМО Тарас Касянюк з пацієнткою – молодою мамою Оленою Найдюк та її немовлям.

    Вигодовуючи маля грудним молоком, ви забезпечуєте його набагато більшим, ніж просто важливими поживними речовинами, необхідними для розвитку. Налагоджуючи із дитиною духовний та фізичний зв’язок, ви забезпечуєте їй можливість вирости із довірою до життя. Тісний контакт, щирі почуття та погляди під час грудного годування надають дитині відчуття надійності, безпеки та стабільності. Дитина може розслабитись, поїсти та відчути любов, ніжність та комфорт.
    Грудне вигодовування сприяє доброму здоров’ю дитини не лише в період вигодовування, але й на довгі роки. Діти хворіють не так часто, а перебіг захворювань, які іноді трапляються (наприклад, інфекції вуха, сечового міхура, кишківника або бронхів), набагато легший. Алергічні реакції протягом кількох місяців, або взагалі не спостерігаються, або розвиваються слабше. Доведено, що грудне вигодовування знижує ризик синдрому раптової смерті немовлят.
    У процесі вигодовування в організмі мами виділяються гормони, що сприяють покращенню настрою — ендорфін («гормон любові»), окситоцин та пролактин (гормон, що контролює процес виділення грудного молока). Скоординована взаємодія цих гормонів забезпечує спокій, зміцнює нервову систему, надає енергії.
    Завдяки додатковому спалюванню калорій, обумовленому грудним вигодовуванням, жінка швидше повертається до своєї нормальної ваги. Окрім того, грудне вигодовування забезпечує додатковий бонус — зручність: де б ви не були, завжди є правильна їжа для малюка - свіжа, гігієнічна та потрібної температури.
    Сьогодні науковцями визначені сотні різноманітних компонентів у складі грудного молока. Усі вони забезпечують здоров’я та розвиток малюка, будують його імунну систему та захисні механізми для протидії інфекціям. Легкозасвоювані поживні речовини оптимально всмоктуються в організмі малюка, оскільки всі ферменти, необхідні для травлення, надходять із молоком потрібними дозами. Грудне молоко є точно пристосованим продуктом для дитини. Воно складається переважно із води, в якій розчинені усі інші речовини, що захищають малюка від інфекцій. Головним джерелом енергії є жири, що легко засвоюються організмом малюка.
    Однією із відмінностей грудного молока, в порівнянні із коров’ячим, є велика кількість довголанцюгових поліненасичених жирних кислот, так званих LCP. Вони сприяють розвитку центральної нервової системи, головного мозку, є дуже важливими для забезпечення хорошого зору. Ось чому вони є особливо цінними для дітей, народжених недоношеними, та в перші місяці життя немовляти. Найважливішим із вуглеводів в складі молока є молочний цукор (лактоза), метаболічне перетворення якого в організмі відбувається доволі повільно. Завдяки цьому малюк довше не відчуває голоду. Лактоза також сприяє росту «хороших» та важливих для організму бактерій в кишківнику. Грудне молоко також містить натуральні про- та пребіотики, необхідні для розвитку здорової мікрофлори кишківника. Пробіотичні культури, бактерії, що виробляють молочні кислоти, оселяються в кишківнику, на  його стінках , та захищають організм від шкідливих мікроорганізмів, які можуть викликати, наприклад, шлунково-кишкові захворювання або гази. Особливі гормони та фактори росту в складі грудного молока сприяють визріванню клітин слизових оболонок кишківника, допомагають розмноженню корисних бактерій та виробництву антитіл.
    У перші години та дні після народження дитина отримує золотисто-жовте густе молоко - молозиво. Це саме те, що потрібно зараз дитині як за складом, так і за кількістю. Воно легко засвоюється, містить мало вуглеводів та жирів, але є дуже багатим на вітаміни, мікроелементи та білки. Через 3–5 днів склад попереднього молока змінюється. В цей період, який називають «приливом молока», виділяється перехідне молоко. Приблизно на 14 день перехідне молоко перетворюється на зріле грудне молоко.
    Протягом перших днів життя здорова новонароджена дитина втрачає до 7% ваги, яка була при народженні. Це абсолютно нормально, але жінки часто хвилюються, що дитина отримує недостатньо молока. Довіртеся грудному вигодовуванню та слідкуйте за ознаками, які свідчать про здоров’я дитини:
    * шкіра малюка рожева, тільце тепле на дотик;
    * дитя виглядає задоволеним.
    * тім’ячко, природний отвір кісток черепа, не западає;
    * дитині потрібно міняти марлеві підгузки 6-8 разів на день, а одноразові підгузки – 4-6 разів, сеча світла та без запаху;
    * випорожнення не мають неприємного запаху;
    * дитина їсть 6 - 8 разів на добу, сильно смокче та ковтає молоко;
    * ваші груди стають м’якими після годування;
    * дитина спить або жваво поводиться;
    * вага дитини збільшується нормальними темпами.
    Чим частіше годуєте малюка, тим скоріше він набере вагу, що була при народженні. Як правило, це відбувається через 2-3 тижні. Вага дітей, які отримують грудне вигодовування, збільшується вдвічі до 5-6 місяця. У віці трьох місяців більшість дітей, що отримують грудне вигодовування, потребує годування до 6-8 разів протягом 24 годин. При кожному годуванні малюк випиває різну кількість молока, що є неважливим. Важливіше добробут дитини.
    Немає сумнівів в тому, що грудне вигодовування зміцнює внутрішні зв’язки між матір’ю та дитиною, що є запорукою довіри та впевненості дитини. Однак отримання турботи та любові полягає не лише в отриманні материнського молока. Відносини між батьком та дитиною є не менш важливими для розвитку дитини. Тож, шановні чоловіки, піклуйтесь про матір своєї дитини! Успішні та гармонійні родинні стосунки особливо важливі в процесі грудного вигодовування.

Тарас Касянюк,
лікар-неонатолог Володимир-Волинського ТМО

Поділитись