Дата публікації: 08.08.2019
Поділитись

Для деяких водіїв у Володимирі закон і справді неписаний

Проблема перевезень пасажирів автомобільним транспортом загального користування завжди стояла гостро. Вона й сьогодні залишається однією з основних причин конфліктів між перевізниками та пільговиками.

    Є безліч прикладів, коли окремі водії та перевізники змушують платити за проїзд пасажира, який насправді має право на безоплатний проїзд у міському транспорті, обґрунтовуючи відмову відсутністю компенсації за послуги. Свідком одного з таких інцидентів у Володимирі-Волинському стала й автор цієї публікації.
    - У цій маршрутці немає пільг для безоплатного проїзду пенсіонерів, і пенсійне посвідчення тут не діє, — категорично заявив водій маршруту №10 «Дачний масив «Марс» - дачний масив «Сонячний» (державний номер — АС 6579 ВТ), яка прибула на кінцеву зупинку у військовому містечку.
    - Але ж на даний час у салоні автобуса поки що немає жодного пільговика, і є закон України, де сказано про те, що пасажири з пенсійними посвідченнями мають право на пільговий проїзд, - намагалася довести своє пасажирка.
    - Де ви це тут побачили? – роздратовано зауважив водій. - Отам, за моєю спиною, є правила перевезення пасажирів, тож візьміть і прочитайте!
    - А хіба люди похилого віку не ті самі пенсіонери? - не могла заспокоїтися жінка, ознайомившись зі згаданим документом.
    - Платіть за проїзд або виходьте з автобуса і не морочте мені голову! - безапеляційно поставив крапку у суперечці водій.
    Знітившись, пенсіонерка відкрила гаманець, поклала перед водієм 5 гривень і опустилася на переднє сидіння.
    За час цього діалогу автобус почав поволі наповнюватися пасажирами, переважно жінками.
    - Жіночко, ви нічого не доб’єтеся і нікому нічого не доведете. Закони, звичайно, існують, але часто лише на папері. У мене он теж є не лише пенсійне, а й безтермінове посвідчення учасника і ветерана війни. І там чорним по білому написано, що його пред’явник має право на всі пільги, передбачені законодавством на всій території України. Та все одно я так само змушена оплачувати проїзд у міському транспорті, як всі інші,- пояснила пасажирка із сидіння напроти, демонструючи обидва вказані документи. - У нас, у Володимирі, є лише три маршрутки, які безоплатно возять пенсіонерів, але тільки у певні години. На інших рейсах за проїзд не платять зазвичай тільки учасники бойових дій на сході та члени сімей загиблих, хоча й теж не завжди.
    - У багатьох із нас є посвідчення, але ми ж платимо за проїзд, — із деяким сарказмом додала жінка, що сиділа поруч. - Так що, ви теж - не виняток.
    - Закон нині, що дишель… - засміявшись, докинув ще хтось із глибини салону.
    Після цих слів, пенсіонерка, яка насмілилася голосно заявити про свої права, не знайшовши підтримки, ще більше знітилася й ще нижче опустила голову, ховаючи очі.
    Весь цей інцидент залишив неприємний осад у душі представника ЗМІ. Тим більше, що подібні випадки трапляються мало не щодня і не тільки з пенсіонерами. Тож, зателефонувавши начальнику управління соціального захисту населення виконкому міської ради княжого міста Олександру Смикалюку, до компетенції якого належить це питання, цікавлюся, хто у Володимирі-Волинському має право на пільговий проїзд у міському транспорті, і чому у цьому праві відмовляють навіть власникам посвідчень ветеранів війни?
    Ситуацію коментують посадовці управління соцзахисту населення
    - Згідно чинного законодавства, право на пільговий проїзд у громадському транспорті у нашому місті мають такі категорії громадян: ветерани війни, учасники бойових дій та особи, прирівняні до них, особа, яка супроводжує людину з інвалідністю внаслідок війни I групи), громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, особи з інвалідністю, ветерани військової служби, органів внутрішніх справ, податкової міліції, державної пожежної охорони, військовослужбовці, які отримали інвалідність унаслідок бойових дій, батьки військовослужбовців, які загинули, померли або пропали безвісти під час проходження військової служби, діти-сироти і діти, позбавлені батьківської опіки, діти з багатодітних сімей, постраждалі учасники Революції Гідності і т. д. До цього переліку також належать і пенсіонери за віком. Та, оскільки ще з минулого року виплату компенсації перевізникам перекладено на органи місцевого самоврядування, через брак коштів прийнято рішення про три пільгові маршрути, скористатися якими можуть у спеціально встановлений час усі пільговики, в тому числі й пенсіонери. Це маршрут №10, маршрут №14 і №21.У бюджеті міста на 2019 рік для компенсації витрат перевізникам на цих маршрутах передбачено 600 тис. грн. Принаймні, двоє пасажирів також мають право скористатися таким правом і на інших міських маршрутах. Та, на жаль, не всі водії з цим погоджуються, тому й відмовляються брати таких пасажирів і поводяться по-хамському, — роз’яснив Олександр Павлович. – Щодо того інциденту, свідком якого ви стали, то я обіцяю обговорити це з перевізником, який обслуговує цей маршрут. Скарг до цього часу у нас не було.
    - Пільгові перевезення на маршруті №10 «Дачний масив «Марс» - дачний масив «Сонячний» здійснюються о 6.10, 11.30 і 18.45, на маршруті №14 «вул. Поліської Січі - цукровий завод» - о 6.10, 10.25 і 17.10, 19.00, на маршруті №21 «вул. Поліської Січі - оз. Лісне» о 9.57, 13.25 (від супермаркету «Салют») - 6.30, 14.00 і 19.00, - доповнила свого керівника працівник соцуправління Людмила Паюк.
    До речі, згідно з рішенням виконкому Володимир-Волинської міськради в №86 від 23.03.2019р., усі пільгові маршрути обслуговують підприємці М. М. Тищук і З. Б. Тищук. Цим же рішенням затверджено і коефіцієнти співвідношення кількості пасажирів - пільговиків та пасажирів, що оплачують проїзд містом: на маршрут №10 - 1,6, №14» - 2,3 і на №21 - 9,1.

Відповідальність водіїв за порушення законодавства

    «Автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення пасажирів, крім випадків, передбачених законом. Будь-яка відмова від перевезення пільгових категорій є незаконною. Незалежно від компенсацій чи наявності договорів про пільгові перевезення з перевізником закони України про пільгові категорії продовжують діяти, право пільговиків на безкоштовний проїзд нікуди не зникає, не може бути обмежене. Будь-яких обмежень щодо використання громадянами права на пільгове перевезення (обмеження кількості місць для перевезення пільгових категорій пасажирів, обмежень часу дії посвідчень, що дають право на пільгу тощо) не передбачено. Безпідставна відмова від передбаченого законодавством пільгового перевезення громадян тягне за собою накладення штрафу на водіїв транспортних засобів, суб’єктів підприємницької діяльності в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170грн) (ст. 37, ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт», ст. 133-1 Кодексу про адмінпорушення).

Поділитись