Піст триватиме до Успіння Пресвятої Богородиці

4b2d41272d8fУспенський піст розпочався 14 серпня, на Маковія, і триватиме до 28 серпня.
У промові Льва Великого, виголошеній ним близько 450 року, ми знаходимо чітку вказівку щодо Успенського посту: «Церковні пости розміщені в році так, що для кожного часу запропоновано свій особливий закон помірності. Так для весни піст у Чотиридесятницю, для літа – у П’ятидесятницю (Петрів піст), для осені – Успенський, для зими – Різдвяний». Остаточне встановлення Успенського посту відбулося на Константинопольському соборі 1166 року, що проходив під головуванням патріарха Луки.
Під час посту Церква пропонує помірне вживання їжі та пиття, і притому їжі не скоромної, а пісної. У Церковному уставі відображено і час вживання, і якість пісної їжі. Усе строго розраховано з метою послабити в нас пристрасні порухи тіла, що збуджуються багатою і солодкою поживою; але так, щоб не ослабити нашу тілесну природу, а навпаки – зробити її легкою, міцною, здатною підкорятися духу й виконувати його вимоги.
Устав Церкви вчить, від чого варто утримуватися під час постів: «Усі, які побожно постять, повинні дотримуватися уставів про якість їжі, тобто обмежуватися в пості від окремих страв, не як від недостойних (хай цього не буде), а як від неприйнятних для посту й заборонених Церквою. Страви, від яких варто утримуватися в піст: м’ясо, сир, масло, молоко, яйця, а іноді й риба, залежно від того, який піст».
Під час Успенського посту у понеділок, середу і п’ятницю устав Церкви пропонує споживати сухі страви, тобто постити строго, без відварювання їжі; у вівторок і четвер – можлива варена їжа, але без олії; в суботу і неділю дозволяється вино.
Після Преображення Господнього у понеділок, середу і п’ятницю у харчування обов’язково входять плоди нового врожаю.
Піст духовний тісно поєднується з постом тілесним, на зразок того, як наша душа поєднується з тілом, проникає в нього, оживлює і робиться з ним одним цілим, як душа й тіло становлять єдину живу людину. І тому, постуючи тілесно, в той самий час слід нам постити й духовно: «Постуючи, браття, тілесно, постимо й духовно, розв’яжемо будь-який союз неправди», – заповідає Свята Церква.
Підготувала Аліна Зай

Напишіть відгук

Увійти за допомогою:

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>