Дендро-інквізиція на вулицях шахтарського міста

фото 2 до дерев 13Усі ми буваємо свідками, як щороку навесні на вулицях міст по-варварськи обрізають здорові скелетні гілки дерев, залишаючи лише стовбур із коротким цурпалкам. Комунальники і представники влади називають це «омолодженням» зелених насаджень або новомодним словом «топінг». Екологи ж вважають це злочином посадових осіб.
У Нововолинську таким чином уже «омолодили» каштани на бульварі Шевченка, липи і клени – на вулицях Шахтарській, Св.Володимира і Героїв АТО (колишня Ковпака), дерева – на «п’ятачку» (м-н «Шахтарський»). Причому, робиться це тоді, коли всередині дерева починається активне нуртування соків, хоча будь-який господар саду або дачі скаже, що ніколи не можна зрізувати крону в такий момент. Якщо ж садоводи й роблять обрізку гілок, то обов’язково замазують місця зрізу спеціальним садовим варом. А хтось із нас хоч колись бачив, аби комунальники після обрізки крони зафарбовували місця спилу чи обробляли їх спеціальними мазями ?
-У нашому дворі росли ще зовсім молоді липи, у затінку яких так приємно було посидіти в літню спеку. Та за розпорядженням голів ОСББ ці липи нещодавно зрізали. А поряд із будинком росте стара верба, яку давно пора зрізати, але… Коли ж ми почали задавати запитання, почули у відповідь, що все робиться на прохання мешканців і з дозволу заступника міського голови Володимира Рожелюка, – обурюються жителі будинків №13, 14 і 15 із 15-го мікрорайону. – Ми скаржимося, що «Кроноспан», який до печінок допік уже всьому місту, не ставить фільтри для очистки повітря, і в той же час знищуємо природні і дуже ефективні фільтри, якими є зелені насадження.
-Сьогодні ми обрізаємо дерева, бо комусь тінь заважає і машини ніде ставити, а тоді стоїмо у чергах в лікарнях та в аптеках і гадаємо, чому наші діти постійно хворіють. Такого неподобства ви не побачите ні у Європі, ні в будь-якій іншій із цивілізованих країн світу. Видно, це суто українське явище – робити з дерев телеграфні стовпи. І це тоді, коли, крім «Кроноспану», у місті є ще «Олійно-жировий комбінат» та «Пан Курчак», які своїми викидами та відходами безкарно отруюють не лише повітря, а й підземні води. А додати сюди вихлопи з автомобілів, то й зовсім «весело».
Кілька років тому я особисто посадила у дворі яблуньки, від яких через деякий час залишилися одні обламані стовпчики, – розповідає мешканка одного зі згаданих будинків Любов Вавдічик. – А все тому, що власники автомобілів, аби не платити за платні стоянки, влаштовують їх у дворах – під вікнами і на газонах. Декому з них місця не вистачає, а ще декому дерева і тінь стежити з вікон за своїм транспортом заважають.
-Якась дивна у них обрізка. Гарні і здорові дерева – «налисо», а на ті, що поруч із омелою – нуль уваги, – додає Ірина Грищук.

«Обрізали і будемо обрізати!»

фото 1 до дерев 134-Кронування дерев жодним чином не належить до компетенції ЖКО. Ми цим не займаємося і ніколи не займалися. Телефонуйте у відділ будівництва і комунального господарства, – відповіла гендиректор житлово-комунального об’єднання Олена Чайка.
-Липи на 15-му мікрорайоні дійсно зрізали незаконно, і ми тепер вивчаємо це питання – послали туди інспектора з благоустрою Ігоря Орєхова, який має вияснити, як і чому це сталося, та скласти відповідний акт, аби можна було притягти винуватців до адмінвідповідальності, – коментує ситуацію начальник відділу будівництва і комунального господарства міськвиконкому Борис Миронюк. – А щодо обрізки дерев до стовбурів, то це компетенція начальника ВУКГ Артема Жигалюка, Саме його працівники здійснюють кронування. Та я обіцяю, що досконало вивчу це питання, в тому числі й позицію екологів. Можливо, тоді щось зміниться.
-Дерева кронують за моїм розпорядженням. Обрізали і будуть обрізати. Якщо «Місту вечірньому» це не подобається, – звертайтеся до суду, – категорично заявив відповідальний за благоустрій заступник міського голови Володимир Рожелюк на запитання, згідно чиїх розпоряджень і яких нормативних документів так знущаються над деревами. – Це глибоке омолодження дерев. Скоро вони відростуть і будуть ще гарніші та пишніші. Крім того, обрізка допомагає знищувати на каштанах іржу. Каштани на бульварі Шевченка повиростали вище будинків і я вважаю, що їх узагалі пора позрізати, оскільки вони посаджені ще в 1957-58 роках і вже віджили свій вік. Щодо обрізання лип на 15-му мікрорайоні, то я такого розпорядження не давав. Це зробили голови ОСББ незаконно і непрофесійно. Ми з цим розбираємося. І з омелою ми теж боремося – звільнили від неї багато дерев у міському парку та на вулицях.

«Кронування проводиться лише за умови,

що є дефектний акт на дерево»

Олексвій Василюк до дерев13- Єдине дерево, що достовірно не гине від такого «омолодження», – тополя. А такі дерева, як клен, береза, біла тополя, ясен, каштан, дуб, не переносять обрізки і гинуть відразу або в найближчі рік-два. Більш живучі породи – тополя пірамідальна, липа, акація, в’яз і верба покриваються хмарою пагонів-вовчків, які мають неестетичний вигляд і тягнуть усі соки зі стовбура. У найближчі 5-10 років вони теж загинуть, бо через зрізи від спиляних гілок у дерево проникають шкідливі бактерії та грибки, утворюються дупла, і стовбур починає гнити та трухлявіти. Це підтверджують дані білоруських учених. Обстежуючи тополі в Мінську, ботаніки виявили, що дерева, яких раніше не обрізали, не мають стовбурової гнилі, тоді як обрізані п’ять років тому тополі всі без винятку виявилися всередині гнилими. Видалення крони може проводитися, тільки якщо є дефектний акт на це дерево, де вказано, що воно вимагає омолодження, тому що старе, його вершина почала всихати. Акт складається на основі обстеження дерев комісією, і в ньому чітко вказують кількість дерев (п. 13.1.2 Правил утримання зелених насаджень). Якщо такого акту немає, будь-які інші документи не дають права проводити обрізання, – пояснює співзасновник ГО «Ukrainian Nature Conservation Group», еколог міжнародної благодійної організації «Екологія – Право -Людина» у Львові Олексій Василюк, з яким ми зв’язалися телефоном. – Обрізка одного дерева коштує до 500 гривень бюджетних коштів + отримана деревина, яка стає джерелом «лівого» заробітку для підрядників (якщо місцеві органи влади працюють з ними у зв’язці), І це одна із причин такого радикального «омолодження». Виникає запитання: чи стане в місті більше дерев, якщо виділяти кошти на знищення тих, що є, а не на посадку нових? Насправді все ще простіше. Комунальники хочуть же за щось отримати зарплатню. За ідеальних обставин мали би прибрати восени всохлі деревця, а навесні зняти сухі гілки та підсадити молодих саджанців. І все. А за що ж отримувати зарплату цілий рік? Треба так працювати, щоб була робота.

«Знищення дерев – справа незаконна і тягне за собою відповідальність»

До речі, кронування – не прикра випадковість, а умисні дії осіб, що коять протиправні дії під час виконання посадових обов’язків у робочий час. Штраф лише за одне таке дерево, діаметром 30-34 см, – 1250 гривень, – додає еколог. – У ст. 270-1 Кримінального кодексу зазначено, що «умисне знищення або пошкодження об’єктів житлово-комунального господарства (об’єктів благоустрою) карається штрафом від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян … або обмеженням волі до трьох років». А ч. 1 п. 4 Додатку 1 до Постанови КМУ № 559 від 8 квітня 1999 р. «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів” зазначає: “До категорії пошкоджених до ступеня припинення росту належать дерева з…обшморгом крони більше половини її довжини”. Що вже казати про повністю зрізану крону. В Кодексі про адмінправопорушення також є ст.153, яка говорить: «Знищення або пошкодження зелених насаджень у населених пунктах, невжиття заходів для їх охорони тягнуть за собою накладення штрафу». Максимальний штраф, за цією статтею, – 1700 гривень. тобто кожна кронована алея могла б коштувати начальнику ВУКГ – 50-150 тисяч гривень, якщо приплюсувати всі статті. А при таких порядках сум, однозначно, мова йде про кримінал. Тому, якщо ви бачите подібне «омолодження», вимагайте документи на обрізку і телефонуйте в поліцію, – радить Олексій Володимирович.
Валентина Савчук, м. Нововолинськ

Напишіть відгук

Увійти за допомогою:

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>